Καθάρισε ο ΛεΜπρόν για τους Λέικερς, μεγάλες νίκες για Σέλτικς και Νετς (vids)

Οι Λέικερς νίκησαν τους Τίμπεργουλβς, με τον ΛεΜπρόν Τζέιμς να συνεχίζει να εντυπωσιάζει, ενώ οι Σέλτικς και οι Νετς πήραν μεγάλες νίκες κόντρα σε Νάγκετς και Σανς.

Οι Λέικερς δυσκολεύτηκαν παραπάνω απ’ όσο πίστευαν, όμως επικράτησαν των Τίμπεργουλβς 112-104, έχοντας για ακόμη μία φορά σε εξαιρετικό βράδυ τον ΛεΜπρόν Τζέιμς (30 πόντους, 13 ριμπάουντ, 7 ασίστ). Για τους ηττημένους ο Άντονι Έντουαρντς πέτυχε 28 από 5/10 τρίποντα, με 7 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Στη Βοστώνη, οι Σέλτικς πήραν μία σημαντική νίκη για την συνέχεια του πρωταθλήματος, αφού επικράτησαν των Νάγκετς και του Γιόκιτς 112-99. Ο Σέρβος σέντερ ήταν φανταστικός, όμως δεν κατάφερε να γυρίσει το ματς και έτσι έμεινε στους 43 πόντους (16/23 σουτ, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 3 λάθη). Καλύτερος παίκτης για τους Σέλτικς ο Τζέιλεν Μπράουν, καθώς ολοκλήρωσε το ματς έχοντας 27 πόντους από 6/10 δίποντα, 5/10 τρίποντα, με 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 7 λάθη.

Οι Νετς παρότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού με τους Σανς, έκαναν μια εξαιρετική τέταρτη περίοδο και νίκησαν με 128-124 μέσα στο Φοίνιξ. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους Νετς ο Τζέιμς Χάρντεν, ο οποίος πέτυχε ένα μεγάλο σουτ στα 29.8″ πριν το φινάλε, ολοκλήρωσε το παιχνίδι έχοντας 38 πόντους από 9/11 δίποντα, 5/11 τρίποντα, 5/5 βολές, 11 ασίστ, 7 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο σε 36:49 λεπτά που αγωνίστηκε.

Οι Πέλικανς είχαν σε εξαιρετικό βράδυ τον Ζάιον Γουίλιαμσον (31 πόντους, 13/16 σουτ, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ), ισοπέδωσαν τους Γκρίζλις και έφυγαν με το διπλό από το Μέμφις (144-113).

Οι Μπλέιζερς πέρασαν από την Οκλαχόμα, επικρατώντας των Θάντερ πιο δύσκολ από ότι δείχνει το τελικό 115-104. Για τους φιλοξενούμενους ο Λίλαρντ πέτυχε 31 πόντους από 2/25 σουτ, ενώ μοίρασε 10 ασίστ και μάζεψε και 7 ριμπάουντ, ενώ για την Οκλαχόμα ο Ντορτ έβαλε 23, ενώ ο Ντιαλό 17.