Καθάρισε τους Πέλικανς με 50αρα ο Λίλαρντ, νίκες για Σίξερς, Τζαζ και Χιτ (vids)

Ο Νταμιάν Λίλαρντ ήταν συγκλονιστικός και με 50 πόντους οδήγησε τους Μπλέιζερς στη νίκη με 125-124 επί των Πέλικανς. Όλα τα αποτελέσματα της βραδιάς.

Επική εμφάνιση από τον Νταμιάν Λίλαρντ στο Πόρτλαντ, ο οποίος σημείωσε 50 πόντους κόντρα στους Πέλικανς, οδηγώντας τους Μπλέιζερς στην νίκη με 125-124, με το Πόρτλαντ να επιστρέφει από το -17 στα τελευταία 7 λεπτά του αγώνα. Ο σούπερ σταρ των Μπλέιζερς ήταν απλά μαγικός, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 50αρα και έχοντας 13/20 σουτ (6/13 τρίποντα), 18/18 βολές, 6 ριμπάουντ και 10 ασίστ, σε ένα ματς που είχε «τρελό» φινάλε.

Στη Φιλαδέλφια, Τομπάιας Χάρις βγήκε μπροστά για τους Σίξερς σε ακόμα ένα παιχνίδι που έλειψε ο τραυματίας Εμπίντ και σημειώνοντας 30 πόντους τους οδήγησε στην νίκη με 99-96 επί των Νικς. Ο Σεθ Κάρι με 20 πόντους και ο Μπεν Σίμονς με 16 πόντους και 13 ριμπάουντ ακολούθησαν σε απόδοση τον Χάρις για τους νικητές.

Για τους Νικς, οι οποίοι με το σκορ στο στο 97-94 είδαν τον Ιμάνουελ Κουίκλι να αστοχεί σε τρίποντο που θα μπορούσε να στείλει το παιχνίδι στην παράταση, ο Τζούλιους Ραντλ και ο Άλεκ Μπερκς είχαν από 19 πόντους και ο Αρ Τζέι Μπάρετ 17 πόντους.

Οι Τζαζ έδειξαν χαρακτήρα στην Βοστώνη και με ηγέτη τον Ντονοβαν Μίτσελ επιβλήθηκαν με 117-109 των Σέλτικς. Ο Ντόνοβαν Μίτσελ με 21 πόντους (8 εκ των οποίων στην τέταρτη περίοδο) ήταν ο ηγέτης των Τζαζ. Ο Τζόρνταν Κλάρκσον με 20 πόντους, ο Μάικ Κόνλεϊ με 17 πόντους και ο Ρούντι Γκομπέρ με 16 πόντους και 12 ριμπάουντ ακολούθησαν σε απόδοση τον Μίτσελ. Για τους Σέλτικς, ο Τζέισον Τέιτουμ είχε 29 πόντους και ο Τζέιλεν Μπράουν 28 πόντους. Ακάθεκτοι οι Χιτ, επιβεβαίωσαν (και) κόντρα στους Καβαλίερς ότι είναι σε εξαιρετική κατάσταση, παίρνοντας μία εύκολη νίκη με 113-98, καθαρίζοντας το παιχνίδι από την τρίτη περίοδο. Αυτή ήτα η 5η σερί νίκη του Μαϊάμι και 11η στα τελευταία 12 παιχνίδια του.