Με 53αρα του Τέιτουμ οι Σέλτικς, μεγάλες νίκες για Πέλικανς και Νάγκετς (vids)

Σε μια ματσάρα στη Βοστόνη, οι Σέλτικς νίκησαν με 145-136 τους Τίμπεργουλβς στην παράταση, με τον Τέιτουμ να σκοράρει 53 πόντους. Νίκες για Πέλικανς, Νάγκετς, δεν έφταναν οι 50 πόντοι του ΛαΒίν για τους Μπουλς.

Ένα απίθανο ματς έγινε στην Βοστώνη, με τους Σέλτικς να ανατρέπουν διαφορά 17 πόντων και παίρνουν την νίκη με 145-136 στην παράταση, με τον Τέιτουμ να κάνει ρεκόρ καριέρας με 53 πόντους. Ο σούπερ σταρ των Κελτών ήταν απολαυστικός, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 53 πόντους (18 εκ των οποίων στην τέταρτη περίοδο και την παράταση) με 16/25 σουτ (6/10 τρίποντα), 15/16 βολές και 10 ριμπάουντ σε 41 λεπτά συμμετοχής, σε μια εμφάνιση καριέρας.

Ο Τζέιλεν Μπράουν με 26 πόντους και ο Μάρκους Σμαρτ με 24 πόντους ακολούθησαν σε απόδοση τον Τέιτουμ για τους Σέλτικς. Για τους Γουλβς, ο Καρλ-Άντονι Τάουνς είχε 30 πόντους και 12 ριμπάουντ, ο ΝτιΆντζελο Ράσελ 26 πόντους (και το τρίποντο που έστειλε το παιχνίδι στην παράταση) και ο Άντονι Έντουαρντς 24 πόντους.

Διαστημικός ο Ζάιον Γουίλιαμσον, σταμάτησε στους 37 πόντους και τα 15 ριμπάουντ και τα διέλυσε όλα κόντρα στους Σίξερς, οδηγώντας τους Πέλικανς στην νίκη με 101-94. Ο Γουίλιαμσον δεν είχε αντίπαλο, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 37 πόντους, 15 ριμπάουντ και 8 ασίστ, παίρνοντας από το χέρι τους Πέλικανς.

Ο Μπράντον Ίνγκραμ με 17 πόντους (αλλά 5/21 σουτ) και ο Τζάκσον Χέιζ με 12 πόντους ακολούθησαν σε απόδοση τον Γουίλιαμσον. Για τους Σίξερς, ο Τομπάιας Χάρις είχε 23 πόντους, ενώ ο Τζοέλ Εμπίντ έμεινε στους 14 πόντους με 5/16 σουτ, με τον Φουρκάν Κορκμάζ να προσθέτει 12 πόντους.

Οι Νάγκετς πέτυχαν ακόμη μια νίκη κοντρα στους Σπερς, αυτή τη φορά με 121-119 και συνεχίζουν να πλησιάζουν στην πρώτη δυάδα της δυτικής περιφέρειας με τον Νίκολα Γιόκιτς να κάνει παπάδες. Ο Σέρβος σέντερ ήταν και πάλι εκπληκτικός, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 26 πόντους, 13 ριμπάουντ και 14 ασίστ, παίρνοντας από το χέρι ένα Ντένβερ που παρατάχθηκε ξανά χωρίς τον Τζαμάλ Μάρεϊ.

Οι Κλίπερς παρατάχθηκαν χωρίς τον Πολ Τζορτζ κόντρα στους Ρόκετς, όμως έφτασαν σε μια άνετη νίκη με 126-109. Ο Κουάι Λέοναρντ με 31 πόντους ήταν ο ηγέτης των νικητών, με τον Ρέτζι Τζάκσον να προσθέτει 26 πόντους και τον Νικολά Μπατούμ 17 πόντους. Για τους Ρόκετς, ο Κρίστιαν Γουντ είχε 23 πόντους και ο Τζέισον Τέιτ 18 πόντους.

Τέλος στην Ατλάντα, ο Ζακ ΛαΒίν σταμάτησε στους 50 πόντους κόντρα στους Χοκς, ωστόσο αυτό δεν ήταν αρκετό για τους Μπουλς, αφού ο Τρε Γιανγκ είχε 42 πόντους για τα γεράκια, οδηγώντας τους στην νίκη με 120-108 επί του Σικάγο.