Μπακς – Σίξερς 124-117

Οι Μπακς με μια γεμάτη εμφάνιση νίκησαν τους Σίξερς με 124-117 στο Μιλγουόκι, με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να είναι και πάλι εξαιρετικός

Οι Μιλγουόκι Μπακς νίκησαν για δεύτερη φορά τη φετινή σεζόν, τους Φιλαδέλφεια Σίξερς αυτή τη φορά με 124-117, σε ένα ματς με έντονο άρωμα play off, με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να κάνει για ακόμη μια φορά μαγική εμφάνιση.

Η ομάδα του Μιλγουόκι πραγματοποίησε καταπληκτικό πρώτο 12λεπτο, αφού προηγήθηκε 10-0, απάντησε στην αντίδραση των Σίξερς, 26-10 από 17-8, και ανέβασε τη διαφορά στο +20, 33-13, χάρη σε πέντε σερί τρίποντα του Κόνατον. Οι Σίξερς βρέθηκαν να χάνουν μόνο με 14 πόντους διαφορά, 40-26, χάρη στα τρίποντα των Μάξι και Μίλτον. Στη δεύτερη περίοδο, η άμυνα ζώνης που έπαιξαν οι φιλοξενούμενοι δεν… φρέναρε τους Μπακς, με τον Γιάννη να δημιουργεί και τους συμπαίκτες του να εκτελούν, για το 57-41. Με καλάθια του Εμπίντ, οι Σίξερς προσπάθησαν να μείνουν κοντά στο σκορ, αλλά ο Λόπεζ άρχισε και εκείνος να δίνει λύσεις στην επίθεση, για το 70-54. Τελικά, το σκορ ημιχρόνου ήταν 77-60, με τους Μπακς να μετράνε 13/21 τρίποντα.

Αντετοκούνμπο και Μίντλετον φρόντισαν να… κόψουν τη φόρα στους Σίξερς, οι οποίοι, στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, μείωσαν σε 81-70, με τους Μπακς να πετυχαίνουν πέντε αναπάντητους πόντους, για το 86-70. Η επιλογή του κόουτς των Σίξερς να βάλει πάνω στον Γιάννη τον Εμπίντ δεν βγήκε, αφού ο Αντετοκούνμπο με δίποντο και τρίποντο έκανε το 91-72, με τους γηπεδούχους να φτάνουν στο 102-85 του 36ου λεπτού, χάρη σε σερί 8-0. Στη τέταρτη περίοδο, ο κόουτς των Μπακς έβαλε τους αναπληρωματικούς, οι Σίξερς κατέβασαν τη διαφορά στους έξι πόντους, με τους βασικούς να επανέρχονται για το τελικό 124-117.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο κυριάρχησε, σημειώνοντας 27 πόντους (7/13 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 10/17 βολές), ενώ είχε και 16 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ σε 35:19. Ο Κρις Μίντλετον ήταν καταπληκτικός στο πρώτο μέρος, ο Μπρουκ Λόπεζ έκανε τη δουλειά και στις δύο πλευρές του παρκέ, ο Τζρου Χόλιντεϊ μπήκε εντυπωσιακά στον αγώνα κι ο Μπόμπι Πόρτις σκόραρε ξανά και ξανά από την περιφέρεια με τους Μπακς να κλείνουν το ματς με 20/40 τρίποντα. Ο Τζόελ Εμπίντ με 24 πόντους (9/17 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 6/7 βολές) ξεχώρισε από τους Σίξερς.