Μυθικός ο Γιάννης με 49 πόντους: Μπακς 117- Νετς 114

Τρομερή εμφάνιση του Αντεντοκούνμπο απέναντι στο μεγάλο φαβορί για το φετινό «δαχτυλίδι» του πρωταθλητή

Πιθανότατα την καλύτερη φετινή του εμφάνιση ο Γιάννης Αντετοκούνμπο να την κρατούσε για το βράδυ του Πάσχα, και για το μεγάλο φαβορί για την κατάκτηση του φετινού πρωταθλήματος.

Οργίασε ο greek freak απέναντι στους Νετς του Ντουράντ και του Ίρβινγκ, οδηγώντας τους Μπακς στη νίκη (117-114): 49 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 τάπες. Μια κανονική παράσταση από τον δύο φορές MVP απέναντι σε έναν αντίπαλο που οι περισσότεροι τον θεωρούν (ίσως και δικαίως) αχτύπητο με την full σύνθεση του (απόψε δεν αγωνίστηκε ο Χάρντεν).

Η τρίτη περίοδος ήταν ένα «σόου» του Γιάνναρου, ο οποίος πέτυχε συνολικά 18 πόντους (τους 14 συνεχόμενους) για το Μιλγουόκι. Οι Νετς αμυντικά δεν είχαν απάντηση για τον Αντετοκούνμπο αλλά μπόρεσαν χάρη στον Ντουράντ να παραμείνουν κοντά στο σκορ, ισοφαρίζοντας σε 90-90. Οι Μπακς κατάφεραν να πάρουν διαφορά, προηγούμενοι με 113-107, οι Νετς προσπάθησαν μείωσαν και ο Γιάννης με δίποντο έκανε το 117-112, με ένα λεπτό για το τέλος. Οι Νετς μείωσαν ξανά σε 117-114 με τον Μίντλετον να είναι άστοχος και με 4 δευτερόλεπτα για το τέλος, το Μπρούκλιν είχε την κατοχή και το τάιμ άουτ.

Ο Ντουράντ πήρε το τελευταίο σουτ για την ισοφάριση αλλά ήταν άστοχος με τους Μπακς να κερδίζουν με 117-114.

Με αυτή τη νίκη οι Μπακς ανέβηκαν στο 40-24 (3οι στην Ανατολή). Οι Νετς έπεσαν στο 43-22 (2οι). Οι δύο ομάδες παίζουν και πάλι μαζί την Τετάρτη. Στην κορυφή της Ανατολής είναι οι 76ers (42-21).

Τα δωδεκάλεπτα: 28-37, 62-59, 90-90, 117-114.