Μπακς – Χιτ 109-107: Επικό ματς, clutch Μίντλετον και 1-0 οι Μπακς

Οι Μπακς μετά από ένα απίθανο ματς που κρίθηκε στο τελευταίο σουτ της παράτασης, επικράτησαν με 109-107 των Χιτ και έκαναν το 1-0 στη σειρά με τον Μίντλετον να γίνεται ήρωας. Έκανε τα πάντα ο Γιάννης, αλλά ήταν άστοχος.

Οι Μπακς ξεκίνησαν με το δεξί τη σειρά με τους Χιτ, επικρατώντας με 109-107 μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που κρίθηκε στην παράταση και στο τελευταίο σουτ. Ο άνθρωπος που έκρινε το ματς για τα ελάφια δεν ήταν ο Γιάννης Αντετοκούνμπο (26 πόντοι, 10/24 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 6/12 βολές, 18 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα, 6 λάθη, 4 φάουλ σε 45:27), παρά το γεγονός ότι για ακόμη μια φορά έκανε τα πάντα στο παρκέ, αλλά ο Κρις Μίντλετον, ο οποίος με το ματς στο 107-107 και με 0.5 δευτερόλεπτα να απομένουν «ξέρανε» την παρέα του Τζίμι Μπάτλερ.

Σε μια ματσάρα που τα είχε όλα και θύμισε έντονα άρωμα άλλης εποχής στα playoffs με αψιμαχίες και τρομερές μονομαχίες, ο Μίντλετον ήταν ο ήρωας, παρά το γεγονός ότι ο πολύ άστοχος Μπάτλερ «έσωσε» προσωρινά την παρτίδα στο φινάλε της κανονικής διάρκειας μπροστά στον Γιάννη με ένα εντυπωσιακό lay up.

Πρώτος σκόρερ του αγώνα ήταν ο Κρις Μίντλετον, ο οποίος εκτός από το κρίσιμο καλάθι του είχε συνολικά 27 πόντους, 6 ασίστ και ισάριθμα ριμπάουντ. Άλλους 21 πόντους πέτυχε ο Γιάννης Αντετοκούνμπο. Νταμπλ νταμπλ για τον Τζρου Χόλιντεϊ με 20 πόντους και 11 ριμπάουντ. Για το Μαϊάμι κορυφαίοι ήταν οι Γκόραν Ντράγκιτς και Ντάνκαν Ρόμπινσον. Ο πρώτος σταμάτησε στους 25 πόντους και πέτυχε το τρίποντο ισοφάρισης πριν έρθει το μπάζερ μπίτερ του Μίντλετον, ενώ ο δεύτερος είχε 24.

Όσον αφορά το ματς, είδαμε ίσως το καλύτερο ματς της φετινής περιόδου με συνεχείς εναλλαγές στο σκορ και τις δυο ομάδες να πηγαίνουν μαζί από το ξεκίνημα μέχρι και το φινάλε. Οι Χιτ ξεκίνησαν καλύτερα στην πρώτη περίοδο και προηγήθηκαν με 7 πόντους πολύ νωρίς (2-9), με τους Μπακς να μειώνουν σταδιακά και το δωδεκάλεπτο να κλείνει στο 22-24. Το Μαϊάμι ήταν σταθερά μπροστά χωρίς να μπορούν να ξεφύγουν και στην δεύτερη περίοδο, με το Μιλγουόκι να περνάει μπροστά στο δεύτερο μισό και να κλείνει το ημίχρονο στο +3 (53-50).

Οι Μπακς έφτασαν την διαφορά στην μέγιστη τιμή της κατά την διάρκεια του τρίτου δωδεκαλέπτου (62-54) με την ομάδα του Σποέλστρα να μειώνει και το σκορ της περιόδου να είναι 80-78. Στην τέταρτη περίοδο οι δυο ομάδες πήγαιναν μαζί σε όλο το 12λεπτο. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο χρεώθηκε με παράβαση χρόνου σε εκτέλεση της δεύτερης βολής ενώ είχε αστοχήσει στην πρώτη μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό, με τον Μπάτλερ να είναι εύστοχος σε μια από τις δύο φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσα (97-97).

O Γιάννης ευστόχησε σε μια από τις δύο βολές και έβγαλε μεγάλη άμυνα στην συνέχεια, οι Χιτ έκαναν του έκαναν φάουλ για να σταματήσουν τον χρόνο για να γίνει το 99-97. Ο πολύ άστοχος κατά την διάρκεια του αγώνα Τζίμι Μπάτλερ, πήρε την τελευταία επίθεση πάνω του και σκόραρε για να στείλει το ματς στην παράταση.

Το σκηνικό δεν άλλαξε στην παράταση με τις δύο ομάδες να συνεχίζουν να πηγαίνουν μαζί στο σκορ. Οι Μπακς προηγήθηκαν με τρεις (102-99) με τους Χιτ να απαντάνε με 5-0 σερί για το 102-104, Το Μιλγουόκι απάντησε με δικό του 4-0 σερί με τον Λόπεζ να βάζει ξανά μπροστά την ομάδα του από την γραμμή των βολών (105-104). Ο Χόλιντεϊ με καλάθι στο ανοιχτό γήπεδο έδωσε αέρα τριπόντου στους Μπακς (107-104) 39” πριν το τέλος, ο Ντράγκιτς έφερε το παιχνίδι στα ίσα με τον Μίντλετον να πετυχαίνει το καλάθι της νίκης για την ομάδα του με 0,5 να απομένουν.

Τα δωδεκάλεπτα: 22-24, 53-50, 80-78, 99-99 κ.α., 109-107