Μπακς – Χιτ 132-98: Επιβλητικοί Μπακς, διέλυσαν τους Χιτ με φοβερό Γιάννη (vid)

Οι Μπακς πραγματοποίησαν μια εντυπωσιακή εμφάνιση, διέλυσαν τους Χιτ στο Μιλγουόκι με 132-98 και έκαναν το 2-0 στη σειρά.

Οι Μπακς στο δεύτερο ματς των playoffs δεν είχαν όρεξη για πολλά πολλά, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, επικράτησαν των Χιτ, 132-98, κάνοντας το 2-0. Κυριάρχος, στις δυο μεριές του παρκέ, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, που πέτυχε νταμπλ-νταμπλ και ήταν απλά ασταμάτητος από την άμυνα του Μαϊάμι, με τα ελάφια να παίρνουν μεγάλο προβάδισμα πρόκρισης.

Από εκεί και πέρα όσον αφορά το παιχνίδι Μπακς και Αντετοκούνμπο μπήκαν δυνατά, με τον Έλληνα φόργουορντ να βάζει επτά πόντους, για το 12-2, και τον Φορμπς να ακολουθεί για το 29-10 στο 8ο λεπτό. Στα πρώτα 12 λεπτά, οι Μπακς είχαν 9/13 τρίποντα και 14 ασίστ, με το 46-20, στο φινάλε της πρώτης περιόδου, να αποτυπώνει την κυριαρχία των γηπεδούχων, που είχαν 8/10 δίποντα, 10/15 τρίποντα, 0/0 βολές, 17 ριμπάουντ και 14 ασίστ στο πρώτο 12λεπτο.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με αντιαθλητικό φάουλ του Αρίζα στον Αντετοκούνμπο, με τους Χιτ να βγάζουν εκνευρισμό, αφού αντιαθλητικό έκανε και ο Ναν, πάνω στον Μίντλετον. Εννιά λεπτά πριν τη λήξη του 12λεπτου, η διαφορά ήταν στο +30, 87-57, με τους Χιτ να μην ξέρουν πώς να το διαχειριστούν και τον Ντράγκιτς να δέχεται τεχνική ποινή. Οι Μπακς δεν απειλήθηκαν σε κανένα σημείο του αγώνα και καθάρισαν από νωρίς με τον Μάικ Μπουντενχόλζερ να ξεκουράζει και βασικός παίκτες.

Σε 32 λεπτά συμμετοχής, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο σημείωσε 31 πόντους (12/23 σουτ, 1/7 τρίποντα, 6/7 βολές). Επίσης, μάζεψε 13 ριμπάουντ και μοίρασε 6 ασίστ. Πολύ καλός και ο Μπράιαν Φορμπς με 22 πόντους (8/12 σουτ, 6/9 τρίποντα). Από τους Χιτ, ο μόνος που ξεχώρισε ήταν ο Ντουέιν Ντέντμον με 19 πόντους (8/11 σουτ, 1/2 τρίποντα, 2/2 βολές). Στους 10 πόντους (4/10 σουτ, 2/4 βολές) έμεινε ο Τζίμι Μπάτλερ. Πλέον, η σειρά μεταφέρεται, για τα δυο επόμενα παιχνίδια, στο Μαϊάμι.