Νετς – Μπακς 125-86: Οι Νετς συνέτριψαν τους Μπακς, σε ρηχά νερά ο Γιάννης (vid)

Οι Μπακς γνώρισαν μια ταπεινωτική ήττα από τους Νετς στο Μπρούκλιν με 125-86 και βρίσκονται με 2-0 πίσω στη σειρά των ημιτελικών της Ανατολής Περιφέρειας.

Στο Game 2 των ημιτελικών της Ανατολής, οι Μπρούκλιν Νετς κυριάρχησαν απόλυτα, απέναντι στους κάκιστους Μπακς και ηττήθηκαν με το ταπεινωτικό 125-86 και πίσω με 2-0 στη σειρά. Απογοητευτικοί οι Μπακς, καλούνται στα δυο επόμενα παιχνίδια, που θα γίνουν στην έδρα τους, να φέρουν στα ίσα τη σειρά.

Κέβιν Ντουράντ (32 πόντοι, 8/12 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 4/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ σε 33 λεπτά) και Καϊρί Ίρβινγκ (22 πόντοι, 5/9 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ σε 34 λεπτά) ήταν ασταμάτητοι, καλύπτοντας το κενό του τραυματία Τζέιμς Χάρντεν. Πολύτιμες βοήθειες έδωσαν ο Τζο Χάρις κι ο Μπρους Μπράουν, πέτυχαν από 13 πόντους, ενώ ο Μάικ Τζέιμς (10 πόντοι, 2/8 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο σε 24 λεπτά) ήταν ξανά θετικός.

Ο Γιάννης έπαιξε 31 λεπτά, είχε 18 πόντους (8/12 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 2/7 βολές), 11 ριμπάουντ και 4 ασίστ, την ώρα που ο Κρις Μίντλετον έμενε στους 17 πόντους από 7/20 σουτ έχοντας μάλιστα βάλει έξι συνεχόμενα μετά από τα 0/8 στο ξεκίνημα. Ουσιαστικά, δεν υπήρξε παίκτης των Μπακς που να διασώθηκε από το ναυάγιο.

Όσον αφορά το ματς, η ομάδα του Μιλγουόκι ξεκίνησε με 3/9 σουτ την ίδια στιγμή που, ο Ντουράντ ξεκινούσε φουριόζος για το 13-7. Τρια λεπτά πριν το τέλος της πρώτης περιόδου, η διαφορά έφτασε σε διψήφιο νούμερο. Μετά τις δυο πρώτες περιόδους, οι Νετς προηγούνταν 65-41, με τους Μπακς να έχουν εννέα λάθη και επτά ασίστ και τον Αντετοκούνμπο να μένει στους έξι πόντους. Την ίδια ώρα, ο Ντουράντ είχε βάλει 21 πόντους.

Στη τρίτη περίοδο, Χάρις και Ίρβινγκ φρόντισαν να κάνουν τα πράγματα ακόμα χειρότερα για τους Μπακς. Η διαφορά πήγε και στο +28, ο Ντουράντ ήταν ασταμάτητος με τον Αντετοκούνμπο να το παλεύει, αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Τυπική διαδικασία η τέταρτη περίοδος, με τους παγκίτες να μπαίνουν μέσα και να διαμορφώνουν το τελικό 125-86.