Τζαζ – Κλίπερς 112-109

Ο Ντόνοβαν Μίτσελ πέτυχε 45 πόντους κόντρα στους Κλίπερς και οδήγησε τους Τζαζ στη νίκη με 112-109 για το 1-0 στη σειρά των ημιτελικών της Δύσης.

One man show από Ντόνοβαν Μίτσελ και 1-0 οι Τζαζ. Ο άσος της Γιούτα ήταν ασταμάτητος και με 45 πόντους οδήγησε την ομάδα του στη νίκη με 112-109 επί των Κλίπερς για το 1-0 στη σειρά των ημιτελικών της Δύσης.

Πλην του Μίτσελ, για τους νικητές ξεχώρισαν και οι Κλάρκσον – Μπογκντάνοβιτς που πέτυχαν από 18 πόντους. Για τους φιλοξενούμενους ο Λέοναρντ ήταν πρώτος σκόρερ με 23 πόντους ενώ ο Τζορτζ είχε 20 πόντους με 11 ριμπάουντ.

Οι Κλίπερς είχαν τον έλεγχο του ματς στο πρώτο ημίχρονο που τους βρήκε μπροστά στο σκορ με +13 (47-60). Οι Τζαζ όμως ξεκίνησαν σταδιακά την αντεπίθεσή τους στο δεύτερο ημίχρονο, έφτασαν ακόμη και στο +10 (103-93) στην τέταρτη περίοδο και τελικά πήραν τη νίκη με 112-109.

Τα δωδεκάλεπτα: 18-25, 47-60, 79-79, 112-109