Σέλτικς – Ουίζαρντς 124-125

Οι Σέλτικς υπέστησαν ήττα μέσα στη Βοστώνη και το TD Garden από τους Ουίζαρντς με 124-125, με τη δεύτερη παράταση να κρίνει το παιχνίδι. Οι Κέλτες έπεσαν στο 46-22, ενώ οι «μάγοι» ανέβηκαν στο 39-30, κάνοντας αποφασιστικό βήμα για είσοδο στα playoffs. Η κανονική διάρκεια τελείωσε με το σκορ στο 106-106 με το τρίποντο του […]

Η κανονική διάρκεια τελείωσε με το σκορ στο 106-106 με το τρίποντο του Μικς στα 2,4 δευτερόλεπτα από το τέλος, μετά την ασίστ του Πόρτερ. Στην πρώτη παράταση οι γηπεδούχοι έχασαν τη μεγάλη ευκαιρία να πάρουν το παιχνίδι. Στα 3,1 δευτερόλεπτα από το τέλος ο Τέιτουμ είχε καλάθι και φάουλ με το σκορ στο 115-115, όμως έχασε τη συμπληρωματική βολή με αποτέλεσμα το ματς να οδηγηθεί και σε δεύτερη παράταση!

Εκεί οι φιλοξενούμενοι πήραν σημαντικό προβάδισμα 6 πόντων στο 1:25 πριν το τέλος, με τους Σέλτικς να φτάνουν στο 125-124. Ο Μπιλ έχασε το καλάθι στα 27,7 δευτερόλεπτα και δεν μπόρεσε να δώσει τη νίκη στην ομάδα του.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Μπιλ με 34 πόντους και τον ακολούθησαν οι Μόρις με 20 και Πόρτερ με 18. Για τους ηττημένους ο Μόρις είχε 31 πόντους, ο Ροζιέ 21, ο Τέιτουμ 19 και ο Μονρό 16 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 37-23, 22-29, 21-29, 26-25, (παρ.1) 9-9, (παρ.2) 9-10