Η Γιούτα Τζαζ επικράτησε των Ναγκετς (122-110) (Vid)

Οι Γιούτα Τζαζ εκμεταλλευθήκαν τον τραυματισμό του Νίκολα Γιόκιτς και επικράτησαν των Ντένβερ Νάγκετς στην τελευταία περίοδο με 122-110.

Η αναμέτρηση των Γιούτα Τζαζ με Ντένβερ Νάγκετς σημαδεύτηκε από τον τραυματισμό του Νίκολα Γιόκιτς ο οποίος αποχώρησε τραυματίας από τον αγωνιστικό χώρο.

Ο Σέρβος σέντερ πρόλαβε να αγωνιστεί για 15 λεπτά και ήταν εξωπραγματικός καθώς πέτυχε 24 πόντους (5/6 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 5/7 βολές) μάζεψε 6 ριμπάουντ και μοίρασε 6 ασίστ.

Μετά την αποχώρηση του Γιόκιτς οι Ουίλ Μπάρτον και Άαρον Γκόρντον προσπάθησαν να κρατήσουν τους Νάγκετς στο παιχνίδι καθώς πέτυχαν από 21 και 20 πόντους αντίστοιχα αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό.

Στην τελευταία περίοδο η ομάδα του Κουίν Σνάιντερ, η οποία έφτασε στο 3-0 για πρώτη φορά μετά το 2008, πήρε διαφορά και την κράτησε μέχρι το τέλος.

Ο Γκομπέρ, χωρίς αντίπαλο στο 2ο ημίχρονο, τελείωσε το ματς με 23 πόντους και 16 ριμπάουντ, ο Ντόνοβαν Μίτσελ με 9/20 σουτ (1/9 τρίποντα) είχε 22, ενώ ο Τζόρνταν Κλάρκσον πρόσθεσε 19 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 35-31, 66-64, 91-90, 122-110.