Πήραν το ντέρμπι οι Λέικερς (117-102), νίκες για Νετς (99-102) και Νικς (109-121)

Οι Λος Άντζελες Λέικερς ήταν οι μεγάλοι νικητές στο «classico» του NBA, καθώς επικράτησαν με 117-102 τους Μπόστον Σέλτικς. Ακόμα, στα άλλα ματς της βραδιάς, οι Νικς πήραν «διπλό» μέσα στο Σαν Αντόνιο (109-121), ενώ οι Νετς κέρδισαν εκτός έδρας τους Ντάλας Μάβερικς με 102-99.

Με μεγάλους πρωταγωνιστές τους «big three», οι Λέικερς πήραν το μεγάλο ντέρμπι τα ξημερώματα της Τετάρτης, κερδίζοντας με 117-102 τους Σέλτικς. Με σημαντικά «διπλά» απέδρασαν οι Νικς (109-121) και οι Νετς (99-102) επικρατώντας των Σπερς και Μάβερικς αντίστοιχα.

Ξεκινώντας από το μεγάλο ντέρμπι στο Λος Άντζελες, οι Λεμπρόν Τζέιμς (30 πόντους), Ράσελ Ουέστμπρουκ (24 πόντοι, 11 ασίστ) και Άντονι Ντέιβις (17 πόντοι, 16 ριμπάουντ) ήταν αυτοί που έκαναν τη διαφορά για τους Λέικερς. Οι γηπεδούχοι ήταν εξαιρετικοί στην τρίτη περίοδο, όπου με επιμέρους σκορ 31-20 πήραν διάφορα 16 πόντων (91-75), φτάνοντας έτσι σε μία σχετικά εύκολη νίκη.

Για τους «Κέλτες», οι οποίοι έπεσαν στο 13-12 (τέτοιο ρεκόρ έχουν και οι Λέικερς) ξεχώρισε ο Τζέισον Τέιτουμ με 34 πόντους και 5/7 τρίποντα.

Στο παιχνίδι στο Σαν Αντόνιο, οι Νικς, οι οποίοι είχαν σε μεγάλη βραδιά τον Μπάρετ με 32 πόντους, πήραν σημαντικό προβάδισμα (58-70)  με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου και έκτοτε δεν συνάντησαν ιδιαίτερη αντίσταση από τους Σπερς, οι οποίοι έπεσαν στο 8-15. Αντίθετα, η ομάδα της Νέας Υόρκης ανέβηκε στο 12-12 και ατενίζει το μέλλον με αισιοδοξία.

Στο Ντάλας, οι Νετς αν και βρίσκονταν πίσω στο σκορ σε όλο το πρώτο ημίχρονο (62-50 στην ανάπαυλα) και στο -17 στο 28:30, πέτυχαν μεγάλη ανατροπή περνώντας μπροστά (41:19) με 91-90. Έκτοτε το παιχνίδι πήγαινε πόντο-πόντο, με τον Ντουράντ να δίνει αέρα τριών πόντων στο τελευταίο λεπτό (99-102) και τους Νετς (17-7) να παίρνουν τη νίκη στις λεπτομέρειες.

Για τους Μάβερικς, οι οποίοι έχουν πλέον ρεκόρ 11-12, ξεχώρισε ο Ντόντσιτς με 28 πόντους.