Νικς – Μπακς 97-112: Νίκη με «τριπλό» Αντετοκούνμπο

Με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να σημειώνει triple-double (20π. - 11ασ. - 10ριμπ.), οι Μιλγουόκι Μπακς πέρασαν άνετα από το «Madison Square Garden» επικρατώντας των Νιου Γιορκ Νικς με 112-97 και ανέβηκαν στο 18-10.

Το μεσημέρι της Κυριακής βρήκε τους Μιλγουόκι Μπακς στην πιο φημισμένη έδρα του ΝΒΑ, το «Madison Square Garden», με τα «Ελάφια» να επικρατούν άνετα με 112-97 των Νιου Γιορκ Νικς και να ανεβαίνουν στο 18-10, με τους Νεοϋορκέζους να γνωρίζουν τρίτη διαδοχική ήττα και να πέφτουν στο 12-15.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έπαιξε όσο έπρεπε και τελείωσε τον αγώνα με triple-double, έχοντας 20 πόντους (7-16 σουτ), 11 ασίστ και 10 ριμπάουντ σε 32΄ συμμετοχής. Οι πρωταθλητές του ΝΒΑ είχαν για πρώτο σκόρερ τον Κρις Μίντλετον με 24 πόντους (8-17 σουτ, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ) και συνολικά εφτά παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων (Πόρτις 19π. – 10ριμπ.). Από την άλλη, οι Νικς είδαν τον rookie τους Κουέντιν Γκράιμς να ολοκληρώνει το παιχνίδι με 27 πόντους (7-13 τρίποντα), με τους Ρόουζ και Νοξ να προσθέτουν από 18 έκαστος.

Οι Μιλγουόκι Μπακς πήραν το προβάδισμα από το πρώτο λεπτό και δεν το έχασαν ποτέ στη διάρκεια του αγώνα, φτάνοντας τη διαφορά μέχρι τους 21 πόντους (54-33), με τους Νικς να προσπαθούν, να μειώνουν στους πέντε (26-31), αλλά τα «Ελάφια« είχαν πάντα τις απαντήσεις και έφτασαν σε μια άνετη νίκη.

Κυριάρχησαν οι Μπακς

Οι Μπακς μπήκαν με πατημένο το πόδι στο γκάζι στο «Madison Square Garden» και προηγήθηκαν με 9-0, 7:52΄ πριν το τέλος της 1ης περιόδου. Ο Τιμποντό κάλεσε τους παίκτες του στον πάγκο, με τους Νικς να έχουν 0-6 σουτ σε εκείνο το σημείο και τον πρώτο τους πόντο να έρχεται από την γραμμή των βολών από τον Φουρνιέ (1-9). Ο Μίντλετον ανέβαζε σιγά σιγά ρυθμό και με ωραίο turnaround σουτ έκανε για πρώτη φορά τη διαφορά διψήφια (10-20, 3:22΄), με τα δεδομένα να μην αλλάζουν μέχρι το τέλος του 1ου δωδεκαλέπτου (16-26), με τους γηπεδούχους να τα βρίσκουν σκούρα από την περίμετρο, όπου είχαν 1-10 τρίποντα και τον Γιάννη να σημειώνει 8 πόντους, να κατεβάζει 4 ριμπάουντ και να μοιράζει 2 ασίστ.

Με τον Κέβιν Νοξ να δίνει λύσεις από την περιφέρεια στο ξεκίνημα της 2ης περιόδου, οι Νικς μείωσαν σε 26-31, αναγκάζοντας τον κόουτς Μπαντ να καλέσει τάιμ άουτ μετά από τρία λεπτά παιχνιδιού. Τα «Ελάφια» επέστρεψαν αγριεμένα και με σερί 6-0 μέσα σε ένα λεπτό (26-37), οδήγησαν τον Θίμποντο να καλέσει τους παίκτες του για οδηγίες. Με τον Πόρτις να αναλαμβάνει δράση όμως, τα πράγματα έγιναν ακόμα χειρότερα για τη Νέα Υόρκη, η οποία φλέρταρε δύο φορές με το να μείνει πίσω με 20 πόντους (28-46, 31-49), αλλά δεν το απέφυγε στιγμές αργότερα χάρη σε γκολ-φάουλ του Αμερικανού φόργουορντ (31-51). Ωστόσο, «φιλούσαν» για τα τελευταία τρία λεπτά ένα μικρό ξέσπασμα και με σερί 20-5 έκλεισαν το 1ο ημίχρονο στο -13 (48-61), αν και προηγουμένως είχαν βρεθεί και στο -10 με τρίποντο του Φουρνιέ (48-58). Ο Γιάννης είχε 11 πόντους, 6 ασίστ και 4 ριμπάουντ σε 16΄.

Είχαν τις απαντήσεις και δεν ανησύχησαν οι Μπακς

Ο Κουέντιν Γκράιμς «πυροβολούσε» χωρίς σταματημό έξω από τα 7.25 στο ξεκίνημα της 3ης περιόδου, έχοντας 4-6 τρίποντα σε πέντε λεπτά δράσης, με τους Νικς να μειώνουν στους εννιά (65-74). Ο Μπουντενχόλζερ πήρε τάιμ άουτ για να προλάβει καταστάσεις και οι Μπακς ανέβασαν ξανά τη διαφορά στους 15 (65-80) στα μισά του δωδεκαλέπτου. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν εκ νέου να επιστρέψουν στο παιχνίδι (76-85, 2:25΄), αλλά το Μιλγουόκι κατάφερνε πάντα να βρίσκει λύσεις και να διατηρεί διψήφιες διαφορές, με τον Αντετοκούνμπο να διαμορφώνει με ωραίο λέι απ το σκορ της περιόδου (79-93).

Η τελευταία περίοδος δεν έκρυβε δράματα για τα «Ελάφια», που χωρίς να φορτσάρουν είχαν τον έλεγχο του αγώνα (102-85, 42΄). Ο Νοξ με δύο σερί τρίποντα προσπάθησε να «αφυπνίσει» τους συμπαίκτες του και να δώσει ελπίδες στους Νικς, αλλά το -13 (91-104), έγινε γρήγορα -19 (91-110, 3:02΄) και όλα πήραν τον δρόμο τους στο φινάλε.

Τα δεκάλεπτα: 16-26, 48-61, 79-93, 97-112