«Θρίλερ» σε Ντάλας και Οκλαχόμα με νικητές τους Λέικερς και τους Πέλικανς

Τρομερά παιχνίδια σε Ντάλας και Οκλαχόμα με τους Λέικερς να επικρατούν των Μάβερικς (107-104) και τους Πέλικανς των Θάντερ (113-110).

Ματς για γερά νεύρα σε Ντάλας και Οκλαχόμα. Τόσο το Μάβερικς-Λέικερς, όσο και το Θάντερ-Πέλικανς ήταν «θρίλερ» μέχρι τέλους, τα οποία κρίθηκαν στις λεπτομέρειες.

Στο Ντάλας, οι Λέικερς κατάφεραν να «κλέψουν» μία μεγάλη νίκη, επικρατώντας με 107-104 στην παράταση. Οι «λιμνάνθρωποι» έστειλαν το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο με τρίποντο στα τελευταία δευτερόλεπτα και με ακριβώς τον ίδιο τρόπο πήραν και το παιχνίδι.

Η ομάδα του ΛεΜπρόν μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 10 πόντους στην πρώτη περίοδο (23-33). Οι Μάβερικς ωστόσο βρήκαν απαντήσεις και ήταν καλύτεροι στο δεύτερο 12λεπτο, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με προβάδισμα τριών πόντων (50-47).

Το τρίτο 12λεπτο βρήκε τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι και να πηγαίνουν στην τελευταία περίοδο σε απόλυτη ισορροπία (73-73). Ο Πορζίνγκις έδωσε προβάδισμα στους Μαβς, ωστόσο στα δύο δευτερόλεπτα ο Έλινγκτον ισοφάρισε με τρίποντο και έστειλε το παιχνίδι στην παράταση.

Γουέστμπρουκ και Κλέμπερ βρήκαν στα τελευταία δευτερόλεπτα από ένα τρίποντο, ωστόσο ο Ριβς βρήκε εκείνο που έκρινε το παιχνίδι και ευστόχησε ένα δευτερόλεπτο πριν από τη λήξη του παιχνιδιού, γράφοντας το τελικό 107-104.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους Λέικερς που ανέβηκαν στο 16-13, ήταν ο ΛεΜπρόν που είχε 24 πόντους, όπως και ο Γουέστμπρουκ που τελείωσε με 23 πόντους, 10 ριμπάουντ και 9 ασίστ.

Στο άλλο… θρίλερ, οι Πέλικανς έφτασαν σε μία σπουδαία νίκη μέσα στην Οκλαχόμα, επικρατώντας των Θάντερ με 113-110. Ο Ίνγκραμ ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής για τους Πέλικανς του 9-21, καθώς ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 34 πόντους και 8 ριμπάουντ.

«Θρίλερ» μέχρι το φινάλε, καθώς 3:36 πριν από τη λήξη, το σκορ ήταν στο 100-100! Οι φιλοξενούμενοι πήραν μία διαφορά τριών πόντων (110-107) χάρη σε δύο εύστοχες βολές του Ίνγκραμ, ωστόσο ο Γκίλγκιους-Αλεξάντερ ισοφάρισε με ένα μεγάλο τρίποντο και ετοίμασε τους πάντες για… παράταση.

Ο Γκρέιαμ ωστόσο δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και με ένα τρίποντο στο τέλος έδωσε τη νίκη στους φιλοξενούμενους και διαμόρφωσε το τελικό 113-110.