Λέικερς – Μπακς 122-124

Με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να πραγματοποιεί φοβερή εμφάνιση, οι Μπακς άλωσαν το Λος Άντζελες επικρατώντας των Λέικερς με 124-122 στην παράταση σε ένα απίστευτο παιχνίδι.

Δεύτερη σερί νίκη για τους Μπακς, που επικράτησαν των Λέικερς με 124-122 έχοντας κορυφαίο τον Μπλέντσο και τον Αντετοκούνμπο να κάνει εντυπωσιακό double-double.Τα ελάφια έχασαν διαφορά 20 πόντων στα τελευταία 14 λεπτά του κανονικού αγώνα, ωστόσο επιβλήθηκαν στην παράταση των Λέικερς με 124-122 κι ουσιαστικά κλείδωσαν την είσοδό τους στα playoff.

Αξίζει να σημειωθεί πως πολύ καλή εμφάνιση έκανε ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, ο οποίος πέτυχε 27 πόντους και μάζεψε 16 ριμπάουντ, έχοντας ακόμα 8/20 δίποντα, 11/15 ελεύθερες βολές, 4 ασίστ, 1 κόψιμο και 4 λάθη σε 43 λεπτά. Ο Greek Freak κατάφερε επίσης να βγάλει το ματς παρότι είχε φορτωθεί με πέντε φάουλ, ενώ έπαιξε και μία καθοριστική άμυνα στο φινάλε της παράτασης, όταν φάνηκε να αλλοιώνει το τρίποντο του Kουζμα που θα μπορούσε να χαρίσει τη νίκη στους Lakers, με το σκορ 120-122.

Αυτός πάντως που έκανε τη διαφορά για τα ελάφια πάντως ήταν ο Έρικ Μπλέντσο που πραγματοποίησε την καλύτερη εμφάνισή του από την ημέρα που πήγε στο Μιλγουόκι, καθώς πέτυχε 39 πόντους με 8/12 δίποντα και 7/12 τρίποντα, έχοντας ακόμα 6 ασίστ και 4 κλεψίματα. Ο Μίντλετον πρόσθεσε άλλους 28 πόντους με 10/19 σουτ, ενώ για τους Λέικερς κορυφαίος ήταν ο Κούζμα με 27 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Μπορεί ο Κούζμα να ήταν ο πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους, όμως αστόχησε στο πιο κρισιμο σουτ της παράτασης. Επίσης οι Ζούμπατς (16π.) και Καρούσο (6π.) ήταν αυτοί που ηγήθηκαν των λιμνάνθρωπων στη μεγάλη ανατροπή στα τελευταία 14 λεπτά του ματς όπου κι έστειλαν το ματς στην παράταση γυρίζοντας το ματς από το -21 (95-74).