Μπακς – Σέλτικς 108-116: Μπρέικ των Σέλτικς στο Μιλγουόκι, πάλεψε μόνος του ο Γιάννης

Με τον Αλ Χόρφορντ να πραγματοποιεί διαστημική εμφάνιση, οι Σέλτικς άλωσαν (116-108) το Μιλγουόκι, φέρνοντας στο 2-2 τη σειρά με τους Μπακς. Απελπιστικά μόνος ο Γιάννης Αντετοκούνμπο.

Οι απίθανες μάχες ανάμεσα σε Σέλτικς και Μπακς συνεχίζονται. Με τον Αλ Χόρφορντ να κάνει πράγματα και θαύματα, η Βοστώνη έκανε το break στο Μιλγουόκι, παίρνοντας πίσω το πλεονέκτημα έδρας. Η αρμάδα του Ίμε Ουντόκα έστησε πάρτι στο Fiserv Forum και έφερε ξανά στην ισοπαλία (2-2) τη συγκλονιστική σειρά των ημιτελικών της ανατολικής περιφέρειας.

Για άλλη μια φορά, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν απελπιστικά μόνος, προσπαθώντας μάταια να βγάλει τα κάστανα από τη φωτιά για τους Μπακς. Ο Έλληνας σούπερ σταρ έκανε τα πάντα (34 πόντοι, 14/28 δίποντα, 6/11 βολές, 18 ριμπάουντ, 5 ασίστ και +1 στην κατηγορία +/- σε 41:03), με το Μιλγουόκι ωστόσο να γνωρίζει την ήττα.

Ο Τζρου Χόλιντεϊ έμεινε στα 5/22 σουτ, ενώ πιο αισθητή από ποτέ έγινε η απουσία του Μίντλετον. Στην αντίπερα όχθη, εμφανίστηκε ένας σεληνιασμένος Χόρφορντ, που έβαλε στα καλάθια τους Μπακς. Ρεκόρ καριέρας στα playoffs και στα 36 του χρόνια (30 πόντοι, 6/7 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 3/4 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 μπλοκ, 1 λάθος και +20 στην κατηγορία +/- σε 41:36). Τρομερό ματς από τον Τέιτουμ (30 πόντοι, 8/14 δίποντα, 3/10 τρίποντα, 5/6 βολές, 13 ριμπάουντ, 5 ασίστ σε 41:48), καθοριστικός και πάλι ο Σμαρτ για τους Κέλτες (18 πόντοι, 8 ασίστ).

Στο ξεκίνημα και μέχρι την τρίτη περίοδο, οι Μπακς είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού. Με το… καλησπέρα στο 3ο δωδεκάλεπτο, το Μιλγουόκι έκανε επιμέρους 6-1, με τον Αντετοκούνμπο να σκοράρει και να φορτώνει με φάουλ τους αντιπάλους του, φτάνοντας τους 28 πόντους και τα 16 ριμπάουντ. Οι γηπεδούχοι έφτασαν τη διαφορά στο +11 (76-65) τρία λεπτά πριν το φινάλε της τρίτης περιόδου. Παρά τα πέντε φάουλ του Τζέιλεν Μπράουν, οι Σέλτικς άντεχαν και κατέβασαν τη διαφορά, 80-73.

Η τέταρτη περίοδος ξεκίνησε ιδανικά για τους Κέλτες και με επιμέρους 1-11, το ματς γύρισε για τα καλά (84-88). Λόπεζ και Κόνατον έκαναν το 92-90, έξι λεπτά πριν το φινάλε, αλλά ο Χόρφορντ ήταν ασταμάτητος. Με γκολ-φάουλ δικό του και του Τέιτουμ, οι Σέλτικς προηγήθηκαν με +7, 96-103, ο Αντετοκούνμπο χρεώθηκε με επιθετικό φάουλ και το τρίποντο του Τέιτουμ έδωσε διψήφιο προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, 96-106 3:30 πριν το τέλος. Ενα απίθανο δίποντο του Τέιτουμ για το 102-108 έβαλε ουσιαστικά… ταφόπλακα στους πρωταθλητές, με τους Κέλτες να φεύγουν με το ροζ φύλλο του αγώνα από το Μιλγουόκι.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-18, 48-47, 80-73, 108-116

ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ (Μάικ Μπουντενχόλζερ): Μάθιους 12 (3/4 τρίποντα, 3/3 βολές, 2 κλεψίματα), Γιάννης Αντετοκούνμπο 34 (14/28 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 6/11 βολές, 18 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 λάθη σε 41:03), Λόπεζ 17 (6/10 δίποντα, 5/6 βολές, 7 ριμπάουντ), Άλεν 7 (1/4 τρίποντα), Χόλιντεϊ 16 (4/16 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 5/5 βολές, 7 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 λάθη σε 40:54), Πόρτις 4 (2/7 σουτ, 6 ριμπάουντ), Κόνατον 11 (3/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Χιλ 5 (1), Κάρτερ, Βιλντόσα, Νουόρα, Θανάσης Αντετοκούνμπο, Τάκερ 2

ΜΠΟΣΤΟΝ ΣΕΛΤΙΚΣ (Ίμε Ουντόκα): Τέιτουμ 30 (8/14 δίποντα, 3/10 τρίποντα, 5/6 βολές, 13 ριμπάουντ, 5 ασίστ σε 41:48), Γκραντ Γουίλιαμς 9 (1/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Χόρφορντ 30 (6/7 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 3/4 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ σε 41:36), Μπράουν 18 (2), Σμαρτ 18 (6/10 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 μπλοκ σε 41:21), Γουάιτ 11 (1), Τάις, Πρίτσαρντ