Μάβερικς – Μπακς 105-106: H…τέλεια ληστεία στο «σπίτι» του Ντόντσιτς

Μεγάλη απόδραση από το Ντάλας για τους Μιλγουόκι Μπακς. (105-106). Τρομερό play (με τον Λόπεζ) στα τελευταία δευτερόλεπτα και νίκη για την παρέα του Γιάννη στο «σπίτι» του Λούκα Ντόντσιτς.

Ματσάρα άλλου επιπέδου στο Ντάλας! Μπακς και Μάβερικς τα έδωσαν όλα, με τα «ελάφια» του Γιάννη Αντετοκούνμπο να φεύγουν με το ροζ φύλλο από το «σπίτι» του Λούκα Ντόντσιτς (105-106).

Τεράστια νίκη για τα «ελάφια», που παρότι βρέθηκαν στο -12 στο δεύτερο ημίχρονο, επέστρεψαν και έριξαν στο καναβάτσο τους Μάβερικς του Magic Luca.

Ο Μπρουκ Λόπεζ ήταν ο ήρωας της τελευταίας στιγμής για την αρμάδα του Μάικ Μπουντενχόλζερ, που είδε τον Γιάννη να αποβάλλεται με 6ο φάουλ λίγο πριν το φινάλε της αναμέτρησης.

Για τρία δωδεκάλεπτα, ο Greek Freak ήταν άφαντος. Ωστόσο, εκεί που η μπάλα «έκαιγε» στην τέταρτη περίοδο, ήταν ο… γνωστός Γιάννης. Ο Έλληνας σούπερ σταρ έκανε τα πάντα, φέρνοντας κυριολεκτικά «τούμπα» το ματς. Σημείωσε 15 πόντους σε εκείνο το διάστημα (σταμάτησε στους 28 και στα 10 ριμπάουντ) και 3 λεπτά πριν το τέλος πήρε τον δρόμο για τον πάγκο (λόγω της αποβολής με τα 6 φάουλ).

Εξαιρετικός ο Κρις Μίντλετον με 19 πόντους, στους 17 πόντους σταμάτησε ο Τζρου Χόλιντεϊ. Για τους Μάβερικς, ο Λούκα Ντόντστις είχε 33 πόντους και 11 ασίστ και ο Σπένσερ Ντίνγουιντι στους 15 πόντους.

Στο 13-12 (10-4 εντός έδρας και 3-8 εκτός έδρας ) το ρεκόρ του Ντάλας, στο 19-6 των Μπακς (12-3 εντός έδρας και 7-3 εκτός έδρας), που παραμένουν στην 2η θέση της Ανατολής.

Χέρι-χέρι βάδιζαν οι δυο ομάδες, με τον Λούκα Ντόντσιτς να… οργιάζει στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα. H ομάδα του Κιντ πάτησε γκάζι στην τρίτη περίοδο, παίρνοντας σημαντική διαφορά. Ο Magic Luca κάρφωσε θεαματικά στο πρόσωπο του Χόλιντεϊ και μία φάση αργότερα έβγαλε στην ασίστ στον Γουντ, με το Ντάλας να εκτοξεύει την διαφορά στους 12 πόντους (78-66) και τελικά να πηγαίνει στην τέταρτη περίοδο προηγούμενο με 84-73.

Ωστόσο, ο διακόπτης γύρισε στο τελευταίο δωδεκάλεπτο για τα «ελάφια». Ο Γιάννης ήταν καταλυτικός, με τους Μπακς να περνάνε μπροστά με 95-97, στο πρώτο προβάδισμά τους μετά το 56-59.

Με το σκορ στο 101-102 ο Γιάννης υπέπεσε στο 6ο του φάουλ, σε προσπάθεια για τρίποντο του Τιμ Χάρνταγουεϊ. Ο έμπειρος γκαρντ αστόχησε όμως και στις 3 βολές, δίνοντας την ευκαιρία στο Μιλγουόκι.

Με το ματς να γίνεται… ροντέο και το Ντάλας στο +1 (105-104), οι Μπακς είχαν λίγα δευτερόλεπτα για την «τέλεια ληστεία». Ο Μπούντεχόλζερ σχεδίασε ένα μυθικό play, βγάζοντας τον Μπρουκ Λόπεζ φάτσα με το καλάθι, με τον έμπειρο σέντερ να σκοράρει για το 105-106! Ήταν το πρώτο του καλάθι στο ματς και αυτό που χάρισε το ροζ φύλλο στην ομάδα του Οι Μάβερικς είχαν την τελευταία επίθεση, αλλά ο Ντόντσιτς αστόχησε σε τρίποντο… προσευχή στο φινάλε. Κάπως έτσι, τα εφτάψυχα «ελάφια» πήραν άλλη μια νίκη την εφετινή σεζόν.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 33-32, 48-52, 84-73, 105-106

ΝΤΑΛΑΣ ΜΑΒΕΡΙΚΣ (Τζέισον Κιντ): Φίνι-Σμιθ 5 (1/5 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Χάρνταγουεϊ 8 (2/7 τρίποντα), Πάουελ 9, Ντίνγουιντι 15 (5/13 σουτ, 2/6 τρίποντα), Ντόντσιτς 33 (3/11 τρίποντα, 4/10 βολές, 6 ριμπάουντ, 11 ασίστ), Κλέμπερ 8 (2), Γουντ 14 (2 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Μπούλοκ 5 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Γκριν 8

ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ (Μάικ Μπουντενχόλζερ): Αντετοκούνμπο 28 (10/20 σουτ, 1 τρίποντο, 7/10 βολές, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο, 7 λάθη), Μίντλετον 19 (6/17 σουτ, 2/8 τρίποντα, 5 ασίστ), Λόπεζ 4 (6 ριμπάουντ), Χόλιντεϊ 17 (3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Άλεν 12 (1/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Πόρτις 10 (8 ριμπάουντ), Χιλ 6 (2), Κάρτερ 2, Κόνατον 8 (2/7 τρίποντα, 7 ριμπάουντ)