Ντόνσιτς και Ίρβινγκ πέτυχαν σχεδόν τους μισούς πόντους στην ανατροπή του Ντάλας (117-102, vid)

Ντόνσιτς και Ίρβινγκ πέτυχαν σχεδόν τους μισούς πόντους στην ανατροπή των Ντάλας Μάβερικς, απέναντι στους Ορλάντο Μάτζικ.

Με τους Λούκα Ντόνσιτς και Καϊρί Ίρβινγκ να σημειώνουν παρέα 50 πόντους, οι Μάβερικς επέστρεψαν από το -15 και λύγισαν με 117-102 τους Μάτζικ στο Ορλάντο, δείχνοντας από νωρίς τις… ορεξεις τους.

Ο Ντόντσιτς δεν αγωνίστηκε στα τελευταία 7 λεπτά της τρίτης περιόδου του αγώνα με τους Μάβερικς, έπειτα από χτύπημα στο κεφάλι του από πόδι αντιπάλου. Στην τέταρτη περίοδο μπήκε ξεκούραστος, πήρε την σκυτάλη από τους συμπαίκτες του, που είχαν ξεκινήσει την ανατροπή του ματς από το -15  και οδήγησε τους Μάβερικς στην νίκη με 102-117 μέσα στο Ορλάντο.

Ο Σλοβένος έκανα για άλλο ένα βράδυ ό,τι ήθελε στο παρκέ, τελειώνοντας τον αγώνα με 29 πόντους με 9/17 σουτ (5/10 τρίποντα) και μαζί με τον Καϊρί Ίρβινγκ (21 πόντοι, 10 ασίστ) και τον Τιμ Χάρνταγουεϊ (21 πόντοι με 4/11 τρίποντα) οδήγησαν εκ του ασφαλούς το Ντάλας, που κυριάρχησε στο δεύτερο μέρος, όπου το σκορ ήταν 64-36 υπέρ του!

Για τους Μάτζικ, ο Πάολο Μπανκέρο είχε 22 πόντους και οι Μο Βάγκνερ και Κόουλ Άντονι από 19 πόντους.