Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς – Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ 108-100

Με την αύρα των πρωταθλητών οι Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς επικράτησαν των Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ 108-100 στην πρεμιέρα του NBA, σε ένα ματς που ήταν ντέρμπι μέχρι και τα τελευταία δευτερόλεπτα.

Μεγάλο ματς με το «καλημέρα» στον μαγικό κόσμο του NBA, ανάμεσα σε Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς και Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ με τους πρωταθλητές να παίρνουν την πρώτη νίκη της σεζόν έχοντας σε φοβερή κατάσταση τον Στέφ Κάρι και τους Θάντερ να είναι άκρως ανταγωνιστικοί παρά την απουσία του ηγέτη τους, Ράσελ Ουέστμπρουκ.

Στο πρώτο ημίχρονο οι πρωταθλητές είχαν σταθερά ένα προβάδισμα 8-10 πόντων με την ανάπαυλα να τους βρίσκει μπροστά στο σκορ με 57-47. Στο δεύτερο ημίχρονο οι Θάντερ «έδειξαν» τα δόντια τους, πλησίασαν στο σκορ και μάλιστα στο 1:57 πριν το τέλος μείωσαν στο καλάθι (99-97) ωστόσο εκεί μίλησε η κλάση του Κάρι που με ένα γκολ-φάουλ έγειρε την πλάστιγκα υπέρ της ομάδας του. Η λήξη του παιχνιδιού βρήκε τους Γουόριορς να παίρνουν την πρώτη νίκη της χρονιάς (108-100) στην πρεμιέρα του NBA.

Κορυφαίος για τους νικητές, ποιος άλλος; Φυσικά ο Κάρι με 32 πόντους, 6/11 δίποντα, 5/9 τρίποντα, 5/5 βολές, 9 ασίστ και 8 ριμπάουντ! 27 πόντους για την ομάδα του Όκλαντ είχε ο Ντουράντ.

Όσο για τους Θάντερ πάλεψε ο Πολ Τζορτζ που είχε 27 πόντους ενώ double double με 17 πόντους και 11 ριμπάουντ σημείωσε ο Στίβεν Άνταμς.

Τα δωδεκάλεπτα: 31-23, 57-47, 83-79, 108-100