Μπακς – Νικς 124-113

Με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να πετυχαίνει νέο double double (31 πόντους, 15 ριμπάουντ), οι Μπακς επικράτησαν με 124-113 των Νικς και έκαναν το τρία στα τρία στο πρωτάθλημα.

Ασταμάτητος για μία ακόμη φορά ο Γιάννης Αντετοκούνμπο οδήγησε τους Μπακς σε νέα νίκη, επί των Νικς με 124-113 κι έτσι τα ελάφια έκαναν το τρία στα τρία στην αρχή της σεζόν.

Τα «ελάφια» μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκαν με 30-17 ωστόσο η πρώτη περίοδος τελείωσε με 33-29 ύστερα από την αντεπίθεση της ομάδας της Νέας Υόρκης. Στην δεύτερη περίοδο το Μιλγουόκι μπήκε και πάλι φορτσάτο, ξεφεύγοντας με 58-43 για να κλείσει τελικά το πρώτο ημίχρονο με 71-52.

Στην τρίτη οι Νικς αποφάσισαν να κυνηγήσουν την ανατροπή και το τέλος της περιόδου τους βρήκε να χάνουν με μόλις έναν πόντο (88-87) ύστερα από ένα επιμέρους 35-17. Ο Γιάννης κρατούσε μόνος του τους Μπακς στο ματς, στην τέταρτη περίοδο, όπου και πέτυχε 16 πόντους και το σκορ τρία λεπτά πριν το φινάλε ήταν ισόπαλο 110-110. Κάπου εκεί όμως ήρθαν δύο μεγάλα σουτ για τους Μπακς από Μπλέντσο και Μίντλετον που σε συνδυασμό με ένα κάρφωμα του Γιάννη, έγειραν οριστικά την πλάστιγκα υπέρ των γηπεδούχων οι οποίοι πήραν την τρίτη τους νίκη σε ισάριθμα ματς. Από την άλλη οι Νικς έπεσαν στο 1-2.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο αγωνίστηκε 37 λεπτά και πέτυχε 31 πόντους (12/26δ., 1/3τρ., 4/6β.), 15 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κοψίματα και 3 λάθη, ενώ σπουδαία εμφάνιση έκανε και ο Μίντλετον με 30 πόντους (7/8τρ.) και 7 ριμπάουντ. Double-double έκανε επίσης ο Μπλέντσο με 16 πόντους και 13 ασίστ.

Από την άλλη για τους φιλοξενούμενους πρώτος σκόρερ ήταν ο Χαρνταγουέι με 24 πόντους, με τον Καντερ να τελειώνει το ματς έχοντας 14 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Τα δωδεκάλεπτα: 33-29, 71-52, 88-87, 124-113