Μπρούκλιν Νετς – Γκόλντεν Στέιτ Γουόριος 114-120

Οι Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς τα βρήκαν σκούρα στο τέλος κόντρα στους μαχητικούς Μπρούκλιν Νετς αλλά τελικά πήραν την νίκη με σούπερ δίδυμο των Κάρι και Ντουράντ.

Οι Μπρούκλιν Νετς υποδέχθηκαν στο Barclays Center τους Πρωταθλητές Γουόριορς. Οι παίκτες του Στιβ Κερ μετά από ένα ισοδύναμο πρώτο δωδεκάλεπτο (29-32) πάτησαν γκάζι και έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 63-49. Με πρώτα βιολιά τους Ντουράντ και Κάρι, και τον Τόμπσον να δίνει λύσεις στο σκοράρισμα οι Γουόριορς κατάφεραν να μπουν στο τέταρτο δωδεκάλεπτο με… προίκα 16 πόντων (93-77).

Οι γηπεδούχοι όμως έκαναν την τελική τους αντεπίθεση και με ένα σερί καλαθιών από ΛεΒερτ, Ντίνγουιντι και Ράσελ, μείωσαν στο καλάθι (110-108) με 3 λεπτά να απομένουν. Εκεί όμως μίλησε η ποιότητα του Γκόλνετν Στέιτ. Ο Ντουράντ πέτυχε σημαντικό δίποντο, αμέσως μετά ο Κάρι πέτυχε το 7ο τρίποντο του στο ματς και κάπως έτσι η διαφορά εκτοξεύθηκε σε λιγότερο από ένα λεπτό στο +7 (105-108).

Με τα πολλά λοιπόν οι Γουόριορς πήραν μια ακόμα νίκη με 120-114 φτάνοντας το σερί τους στο 6-1, την ώρα που οι Νετς έχουν αρνητικό απολογισμό με 2 νίκες και 4 ήττες. Καλύτεροι για τους νικητές οι Κάρι (35π/7 ριμπ) και Ντουράντ (34π/9 ριμπ/6 ασίστ), ενώ για τους ηττημένους οι Ράσελ (25π), ΛεΒερτ (23π), Κραμπ (14π) και Ντινγουίντι (12π) προσπάθησαν αλλά δεν τα κατάφεραν.