Λος Άντζελες Κλίπερς – Μιλγουόκι Μπακς 128-126

Οι Μιλγουόκι Μπακς πάλεψαν αλλά έχασαν στην παράταση από τους Λος Άντζελες Κλίπερς, χάρη σε ένα buzzer beater του Λου Γουίλιαμς που έκανε το 128-126. Εξαιρετικός ο Αντετοκούνμπο με 27 πόντους και 18 ριμπάουντ, αλλά και μεγάλη προσφορά στην άμυνα.

Απολαυστικό ματς στο Staples Center με τους Μπακς και τους Κλίπερς να κοντράρονται στα ίσα και τους γηπεδούχους να επικρατούν με 128-126 στην παράταση χάρη σε ένα buzzer beater του Γουίλιαμς. Τα έκανε όλα σε άμυνα και επίθεση ο Greek Freak αλλά δεν έφτασε η παρουσία του. Ο Αντετοκούνμπο είχε 27 πόντους, 18 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 5 κλεψίματα και 2 τάπες, αλλά 3 λάθη του Μπλέντσο σε κανονική διάρκεια και παράταση όταν η μπάλα έκαιγε, στέρησαν τη νίκη από τα Ελάφια.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα το ματς και έκλεισαν το πρώτο δωδεκάλεπτο στο +9 (33-24). Η διαφορά στις αρχές του δεύτερου δωδεκαλέπτου έφτασε μέχρι και το +15, αλλά τα Ελάφια με αντεπίθεση διαρκείας και ένα επιμέρους 40-29, έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 64-62! Από εκεί και πέρα καμιά ομάδα δεν κατάφερε να οικοδομήσει μια διαφορά ασφαλείας με την αναμέτρηση να είναι ανοικτή σε προγνωστικά.

Τελικά, με το προβάδισμα να αλλάζει χέρια στα τελευταία δευτερόλεπτα, ο Μπλέντσο ήταν αυτός που… ρέφαρε ένα αβίαστο λάθος και με μεγάλο τρίποντο στα 8.2» έφερε το ματς στα ίσα (119-119), με τις δύο ομάδες να λύνουν τις διαφορές τους στην 5λεπτη παράταση. Εκεί ο Αντετοκούνμπο που έκανε συνολικά ένα υπέροχο ματς, πάλεψε παρά τα 5 φάουλ του, αλλά τελικά δεν κατάφερε να οδηγήσει την ομάδα του στη νίκη. Ο Μπλέντσο είχε και πάλι κακή επιλογή στην επίθεση, ο «Sweet Lou» Γουίλιαμς πέτυχε καλάθι σχεδόν στη λήξη του χρόνου και έκανε το 128-126, που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Χάρις (20π/11ριμπ), Μπέβερλι (21π), Χάρελ (26π/9 ριμπ) και ο καταλυτικός Γουίλιαμς (12π/10 ασίστ). Από την άλλη οι Μπακς είχαν τον Γιάννη σε πολύ καλή κατάσταση (27π/18 ριμπ/ 4 ασίστ/ 5 κλεψίματα/ 2 κοψίματα), ενώ προσπάθησαν οι Λόπεζ (20π), και Μπρόγκντον (23π).

Τα δωδεκάλεπτα: 33-24, 62-64, 89-84, 119-119, 128-126