Λος Άντζελες Κλίπερς – Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς 121-116

Οι Κλίπερς πήραν σπουδαία νίκη με 121-116 κόντρα στους Γουόριορς οι οποίοι κατάφεραν να στείλουν το παιχνίδι στην παράταση αν και κυνηγούσαν το σκορ σχεδόν σε όλο το ματς, όμως εκεί χάρη σε μεγάλα σουτ των Ουίλιαμς και Χάρις οι γηπεδούχοι αναδείχθηκαν νικητές.

Ο Κάρι απουσίαζε από το παιχνίδι και οι Γουόριορς δεν μπόρεσαν να αποφύγουν την ήττα από τους Κλίπερς στο Λος Άντζελες με 121-116.

Δύο ημέρες μετά τη νίκη τους στην παράταση επί των Μπακς, οι Κλίπερς υπέταξαν στην παράταση και τους Γουόριορς και πήγαν στο 8-5. Από την άλλη οι πρωταθλητές έπεσαν στο 11-3.

Οι Κλίπερς είχαν το πάνω χέρι σχεδόν σε όλο το παιχνίδι, φτάνοντας να προηγηθούν ακόμα και με 14 πόντους διαφορά (101-87) 6 λεπτά πριν το φινάλε. Οι Γουόριορς όμως αντέδρασαν και  ισοφάρισαν σε 106-106 χάρη σε ένα σερί 11-0 και έστειλαν το παιχνίδι στην παράταση!

Εκεί οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 109-106 χάρη σε τρίποντο του Αντρέ Ιγκουοντάλα, αλλά όλα άλλαξαν όταν αποβλήθηκε με έξι φάουλ ο Κέβιν Ντουράντ. Κάπου εκεί ανέλαβε δράση ο Λου Γουίλιαμς ο οποίος πέτυχε τους τελευταίους 10 πόντους της ομάδας του, κυρίως από τη γραμμή των βολών και έδωσε τη νίκη στους Κλίπερς.

Ο Γουίλιαμς με 25 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των Κλίπερς, με τον Μοντρέζλ Χάρελ να προσθέτει 23 πόντους, 8 ριμπάουντ και 4 κοψίματα, τον Σάι Γκίλγεους-Αλεξάντερ 18 πόντους και τον Τομπάιας Χάρις 17 πόντους.

Για τους Γουόριορς, ο Ντουράντ είχε 33 πόντους, 11 ριμπάουντ και 10 ασίστ, ο Κλέι Τόμπσον 31 πόντους (αλλά με 13/31 σουτ) και ο Ιγκουντάλα 14 πόντους.