Μπακς – Γκρίζλις 113-116

Ένας... Γιάννης Αντετοκούνμπο δεν ήταν αρκετός για τους Μπακς, οι οποίοι παρά τη φοβερή εμφάνιση του Έλληνα μπασκετμπολίστα, υπέστησαν την πρώτη εντός έδρας ήττα τους από τους Γκρίζλις (113-116).

Οι Μέμφις Γκρίζλις έκαναν την έκπληξη και επικράτησαν με 116-113 των Μπακς στο Μιλγουόκι, παρά την τρομερή εμφάνιση του Γιάννη Αντετοκούνμπο, ο οποίος έφτασε στους 31 πόντους με 10/12 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 11/12 βολές, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 κοψίματα, σε 34 λεπτά συμμετοχής.

Η ομάδα του Έλληνα μπασκετμπολίστα υπέστη την πρώτη εντός έδρας ήττα για τη φετινή σεζόν, αν και είχε την ευκαιρία να στείλει το παιχνίδι στην παράταση, με απόπειρα του Κρις Μίντλετον (25 π.) για τρίποντο στο φινάλε, το οποίο ωστόσο δεν βρήκε στόχο. Για τους Γκρίζλις, ο Μαρκ Γκασόλ ήταν ο κορυφαίος, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 29 πόντους, με τον Μάικ Κόνλεϊ να προσθέτει 26.

Το πρώτο δωδεκάλεπτο έληξε με διαφορά 10 (19-29) πόντων υπέρ των φιλοξενούμενων, όμως με αντεπίθεση στο δεύτερο οι Μπακς μείωσαν στο 48-45. Η διαφορά παρέμεινε ίδια στο τέλος του τρίτου δωδεκαλέπτου (84-80) και ένα σερί στο τελευταίο δωδεκάλεπτο με 12-0 βοήθησε τους Γκρίζλις να ξεφύγουν, και φυσικά αποδείχθηκε καθοριστικό για τη νίκη.

Τα δωδεκάλεπτα: 19-29, 45-48, 80-84, 113-116