«Βασιλιάς» στη επιστροφή του στο Κλίβελαντ ο ΛεΜπρόν (vid)

Ο ΛεΜπρόν Τζέιμς επέστρεψε «σπίτι» του και ήταν καθηλωτικός στην αγχωτική νίκη των Λέικερς με 109-105

Λίγους μήνες μετά την αποχώρηση του από τους Καβαλίερς για δεύτερη φορά στην καριέρα του, ο ΛεΜπρόν Τζέιμς επέστρεψε στο Κλίβελαντ αυτή τη φορά ως αντίπαλος.

Το κοινό της πόλης του Οχάιο αποθέωσε τον «βασιλιά», αναγνωρίζοντας την προσφορά του στην ομάδα αλλά και την πόλη του Κλίβελαντ γενικότερα την τελευταία 4ετία.

Αγωνιστικά, οι Καβαλίερς αιφνιδίασαν τους Λέικερς και κατάφεραν να προηγηθούν στο πρώτο μέρος ακόμη και με 11. Αν και οι «Λέικερς» μείωναν τη διαφορά και παρέμεναν κοντά στο σκορ, οι «ιππότες» είχαν τον έλεγχο του αγώνα.

Τελικά λίγα λεπτά πριν το φινάλε οι φιλοξενούμενοι προσπέρασαν και στα δραματικά τελευταία λεπτά κατάφεραν να «κλειδώσουν» μια δύσκολη νίκη.

Ο Τζέιμς ηγήθηκε ακόμη μια φορά των Λέικερς και με 32 πόντους, 14 ριμπάουντ και 7 ασίστ ήταν ο κορυφαίος για την ομάδα του Λος Άντζελες.

Από τους Καβαλίερς ο Τσεντί Οσμάν ήταν εξαιρετικός και πέτυχε 21 πόντους, με τον Τζόρνταν Κλάρξον να προσθέτει άλλους 20.