Στο Ντάλας το ντέρμπι του Τέξας (vid)

«Περίπατος» των «Μαβς» με το Χιούστον να βρίσκεται σε μπελάδες ξανά

Ταπεινωτική εντός έδρας ήττα με 128-108 γνώρισαν οι Χιούστον Ρόκετς από τους Ντάλας Μάβερικς στο ντέρμπι του Τέξας.

Ο Κρις Πολ απουσίαζε για ακόμη ένα παιχνίδι και το κενό του έγινε ιδιαίτερα αισθητό, ειδικά στην πλευρά της άμυνας.

Χωρίς να δυσκολευτούν, οι Μάβερικς σκόραραν «κατά βούληση» και άνοιξαν τη διαφορά του ημιχρόνου στους 18 πόντους.

Οι Ρόκετς αν και έβγαλαν κάποια αντίδραση στην 3η περίοδο και έριξαν τη διαφορά ακόμη και στους 5 πόντους (89-94), οι φιλοξενούμενοι με νέο επιθετικό κρεσέντο «εκτόξευσαν» ξανά τη διαφορά και πήραν τελικά τη νίκη.

Ο Λούκα Ντόνσιτς μαζί με τον Ντέβιν Χάρις ήταν πρώτοι σκόρερ για τους νικητές με 20 πόντους, με τον Τζέι Τζέι Μπαρέα να σκοράρει άλλους 13 και να μοιράζει 12 ασίστ.

Ο ηγέτης των Ρόκετς, Τζέιμς Χάρντεν, έκανε ότι μπορούσε για την ομάδα του σημειώνοντας triple-double (25 πόντοι, 11 ριμπάουντ, 17 ασίστ, 6 κλεψίματα), ωστόσο δεν ήταν αρκετό για να «γλυτώσει» την ομάδα του.