Καθάρισαν στο τέλος οι Λέικερς, «θρίλερ» στο Πόρτλαντ (vid)

Με ηγέτη τον «βασιλιά» πήραν τη νίκη κόντρα στους Μάβερικς οι Λέικερς

Οι Λος Άντζελες Λέικερς αν και τα βρήκαν «σκούρα» για περίπου 30 λεπτά απέναντι στους Ντάλας Μάβερικς, γύρισαν «τούμπα» το παιχνίδι με τον ΛεΜπρόν Τζέιμςκαι πήραν τη νίκη με 114-103.

Αν και οι Τεξανοί προηγήθηκαν ακόμη και με 15 στο πρώτο ημίχρονο, οι Λέικερς κατάφερναν να επιστρέψουν στα τέλη της 3ης περιόδου.

Στο τελευταίο 12λεπτο η ομάδα του Λος Άντζελες «έχτισε» μια διαφορά και διατήρησε το προβάδισμα μέχρι το φινάλε, παίρνοντας τη νίκη.

Σε 31 λεπτά ο Τζέιμς είχε 28 πόντους, με τον Μπράντον Ίνγκραμ να συμπληρώνει άλλους 19.

Για τους Μάβερικς ο Χάρισον Μπαρνς πέτυχε 29 πόντους, ενώ ο Λούκα Ντόνσιτς αν και ήταν άστοχος (2/13 σουτ) είχε γεμάτη εμφάνιση (6 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 κοψίματα).

Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς – Ντένβερ Νάγκετς 112-113

Φοίνιξ Σανς – Ορλάντο Μάτζικ 85-99