Ο Ντουράντ «καθάρισε» τους Μάβερικς, στην τρίτη παράταση οι Γουίζαρντς τους Σανς, νίκη και για Θάντερ (vids)

Οι Μάβερικς άγγιξαν το... θαύμα στο Γκόλντεν Στέιτ αλλά ο Κέβιν Ντουράντ με τρίποντο μαχαιριά έδωσε τη νίκη στους πρωταθλητές με 120-116. Νίκη θρίλερ μετά από τρεις παρατάσεις για Γουίζαρντς (149-146 τους Σανς), μεγάλο διπλό για Θάντερ στην Γιούτα (107-106).

O Kέβιν Ντουράντ ήταν καθοριστικός καθώς με το σκορ στο 117-116 και τους Μάβερικς να έχουν σχεδόν γυρίσει το ματς από το -18 που βρίσκονταν 8 λεπτά πριν το τέλος, πέτυχε τρίποντο και έδωσε μια πολύ δύσκολη νίκη στους Γουόριορς με 120-116. Έτσι οι πρωταθλητές έφτασαν στο 22-11 ενώ οι Μάβερικς έπεσαν στο 15-15.

Ο Ντουράντ ήταν ο κορυφαίος των Γουόριορς με 29 πόντους, 12 ριμπάουντ και 8 ασίστ, με τον Γιόνας Γιερέμπκο να προσθέτει 23 πόντους, τον Στέφεν Κάρι 22 πόντους (αλλά με 7/22 σουτ) και τους Κλέι Τόμπσον και Ντρέιμοντ Γκριν από 14 πόντους.

Για τους Μαβς, ο Γουέσλι Μάθιους είχε 25 πόντους, ο Λούκα Ντόντσιτς 19 πόντους και 5 ασίστ και ο Χάρισον Μπαρνς 17 πόντους, με τον Τζόρνταν να προσθέτει 12 πόντους και 23 ριμπάουντ.

Τα δωδεκάλεπτα: 28-31, 58-61, 94-87, 120-116

Γουίζαρντς – Σανς 149-146

Το ματς της σεζόν έγινε ίσως στην Ουάσινγκτον με τους Γουίζαρντς να επικρατούν μετά από τρεις παρατάσεις με 149-146 των Σανς.

Ο Μπράντλεϊ Μπιλ με 40 πόντους, 11 ριμπάουντ και 15 ασίστ (αλλά και 8 λάθη) σε 54 λεπτά συμμετοχής ήταν ο ηγέτης των νικητών, με τον Τόμας Μπράιαντ να προσθέτει 31 πόντους και 13 ριμπάουντ και τους Τζεφ Γκριν και Μαρκίφ Μόρις από 20 πόντους.

Για τους Σανς, ο Ντέβιν Μπούκερ είχε 33 πόντους και 14 ασίστ σε 55 λεπτά συμμετοχής (!), με τον Τι Τζέι Γουόρεν να προσθέτει 28 πόντους, τον ΝτιΆντρε Έιτον να ακολουθεί με 26 πόντους και 17 ριμπάουντ και τον Κέλι Ούμπρε να προσφέρει 20 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 33-29, 55-55, 83-79, 109-109, 149-146

Τζαζ – Θάντερ 106-107

Mε τον Πολ Τζορτζ σε τρομερή βραδιά οι Θάντερ έφυγαν με το διπλό από την Γιούτα κόντρα στους Τζαζ. Η ομάδα της Οκλαχόμα ανέβηκε έτσι στο 20-10, ενώ οι Τζαζ έπεσαν στο 16-17.

Μοιραίος για την Γιούτα στο φινάλε ο Ντόνοβαν Μίτσελ, ο οποίος με 1.5 δευτερόλεπτα να μένουν για το τέλος και το σκορ στο 107-105 είχε 1/2 βολές, αποτυγχάνοντας να στείλει το παιχνίδι στην παράταση.

Ο Τζορτζ ήταν ο ηγέτης της ομάδας του  με 43 πόντους με 10/15 δίποντα, 5/10 τρίποντα, 8/10 βολές, 14 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 5 κλεψίματα και 1 κόψιμο σε 40 λεπτά συμμετοχής!

Για τους Τζαζ, ο Μίτσελ είχε 20 πόντους, 9 ριμπάουντ και 6 ασίστ και ο Ρούντι Γκομπέρ 20 πόντους και 10 ριμπάουντ, με τον Ντέρικ Φέιβορς να προσθέτει 16 πόντους και τον Ρίκι Ρούμπιο 12 πόντους, 7 ριμπάουντ και 14 ασίστ.

Τα δωδεκάλεπτα: 32-26, 61-58, 81-93, 106-107