Ρόκετς – Θάντερ 113-109

Οι Ρόκετς ανήμερα των Χριστουγέννων είδαν τον Τζέιμς Χάρντεν να ντύνεται Άγιος Βασίλης και με 40αρα να οδηγεί την ομάδα του στη νίκη επί των Θάντερ με 113-109.

Με τον Τζέιμς Χάρντεν να κάνει όργια στην επίθεση και τον Κλιντ Καπέλα να γράφει ένα σπουδαίο double-double, οι Χιούστον Ρόκετς νίκησαν στις λεπτομέρειες τους Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ ανήμερα των Χριστουγέννων με 113-109.

Ο Χάρντεν σαν άλλος Άγιος Βασίλης οδήγησε την ομάδα του σε μια πολύ σημαντική νίκη εντός έδρας πραγματοποιώντας σπουδαία εμφάνιση. Σε 38 λεπτά συμμετοχής ο Μούσιας σκόραρε 41 πόντους με 10/19 δίποντα, 5/16 τρίποντα και 6/7 βολές, μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 7 ασίστ, έκλεψε δύο μπάλες, έκοψε ένα σουτ, έκανε όμως και έξι λάθη, μαζί με αρκετά τραβηγμένα σουτ.

Ο Κλιντ Καπέλα ήταν συγκλονιστικός και στις δύο πλευρές του παρκέ, όπου έγραψε 16 πόντους και 23 ριμπάουντ (είχε 12/14 στο πρώτο μέρος), αν και αστόχησε κι αυτός σε αρκετά εύκολα σουτ, πολύ θετικός στο ντεμπούτο του με τους Ρόκετς ο Όστιν Ρίβερς που σκόραρε 10 πόντους με δύο τρίποντα.

Για τους Θάντερ Ράσελ Γουέστμπρουκ (21 πόντοι, 6/19 σουτ, 7/10 βολές, 8 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 4 κλεψίματα, 6 λάθη) και Πολ Τζωρτζ (28 πόντοι, 10/25 σουτ, 14 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα, 4 λάθη) ξεχώρισαν αλλά δεν κατάφεραν να δώσουν τη νίκη στην ομάδα τους.