Δεν τον σταματά κανείς: Νέα «40άρα» του Χάρντεν! (vid)

Ο Τζέιμς Χάρντεν σημείωσε 41 πόντους και οι Ρόκετς πέρασαν με 108-104 από τη Νέα Ορλεάνη, εξασφαλίζοντας την 9η νίκη τους στα 10 τελευταία παιχνίδια τους!

Είναι… σεληνιασμένος! Δεν εξηγείται αλλιώς. Την 3η σερί «40άρα» του πέτυχε ο Τζέιμς Χάρτνεν για να χαρίσει τη νίκη στους Ρόκετς επί των Πέλικανς με 108-104 μέσα στη Νέα Ορλεάνη.

Ο «μούσιας» είχε 26 πόντους από τους συνολικά 41 πόντους του στο πρώτο ημίχρονο, ενώ η ομάδα του πανηγύρισε την 9η νίκη της στα 10 τελευταία παιχνίδια της! Επίσης ο ταλαντούχος γκαρντ είχε 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 3 κλεψίματα και ουσιαστικά τα έκανε, και πάλι, σχεδόν όλα για το Χιούστον!

Πάντως ο Έρικ Γκόρντον πρόσθεσε 21 πόντους και ο Ντάνουελ Χάουζ 15.

Περίπου έξι λεπτά πριν το φινάλε του ματς, το Χιούστον προηγήθηκε με 101-86, ωστόσο νομίζοντας ότι το ματς τελείωσε χαλάρωσε… επικίνδυνα. Ετσι οι Πέλικανς πλησιάσαν σε απόστασης «βολής» (104-101) με 13 δευτερόλεπτα να μένουν για το φινάλε.

Κάπου εκεί όμως ανέλαβε δράση ο Πι Τζέι Τάκερ και με 2 βολές «σφράγισε» τη νίκη για τις Ρουκέτες».

Από πλευράς γηπεδούχων ο Τζούλιους Ραντλ είχε 23 πόντους και 11 ριμπάουντ, ο Άντονι Ντέιβις 22 πόντους και 11 ριμπάουντ, ο Ετουάν Μουρ 21 πόντους και ο Τζρου Χόλιντεϊ 20 πόντους.