Η φανέλα των Σέλτικς είναι βαριά! Επιστροφή από το -19 και νίκη!

Οι Σέλτικς δεν πτοήθηκαν από το -19 με το οποίο βρέθηκαν να χάνουν στο δεύτερο ημίχρονο και τρέχοντας επιμέρους σκορ 33-16 στην τελευταία περίοδο, έφτασαν πανηγυρικά στη νίκη μέσα στο Μέμφις.

Στο ξεκίνημα του τρίτου δωδεκαλέπτου οι Σέλτικς βρέθηκαν με την… πλάτη στον τοίχο στο Μέμφις καθώς το ταμπλό έγραφε σκορ 55-74. Στο φινάλε της αναμέτρησης όμως οι Κέλτες ήταν εκείνοι που χαμογέλασαν παίρνοντας τη νίκη με 112-103 επί των Γκρίζλις.

Είναι χαρακτηριστικό ότι στις δύο τελευταίες περιόδους η Βοστώνη σημείωσε 30άρες, πετυχαίνοντας συνολικά 63 πόντους! Ετσι «έσβησε» το κάκιστο δεύτερο δωδεκάλεπτο, διάστημα στο οποίο οι γηπεδούχοι έτρεξαν επιμέρους 38-18!

Ηγέτης των νικητών Ο Καϊρί Ίρβινγκ με 26 πόντους και 13 ασίστ, ενώ ο Μάρκους Μόρις πρόσθεσε 22 πόντους και ο Αλ Χόρφορντ άλλους 18 πόντους.

Για τις αρκούδες, ο Μάικ Κόνλεϊ είχε 26 πόντους και 6 ασίστ, ο Ντίλον Μπρουκς 19 πόντους και οι Μαρκ Γκασόλ και Τζάρεν Τζάκσον από 15 πόντους.