Φοβερός και τρομερός Χάρντεν στη νίκη των Ρόκετς, με γκάζια στην 3η περίοδο οι Σπερς (vid)

Ο ασταμάτητος Τζέιμς Χάρντεν πέτυχε άλλη μία «40άρα», έκανε άλλο ένα τριπλ-νταμπλ και οι Ρόκετς νίκησαν εύκολα τους Γκρίζλις 113-101, ενώ οι Σπερς πέτυχαν 46 πόντους στην 3η περίοδο και επικράτησαν των Σέλτικς με 120-111. Άνετοι κι ωραίοι οι Χόρνετς στο Ορλάντο, 5η σερί νίκη για τους Πέισερς.

Στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα οι Σπερς έστησαν το πάρτι τους κι αυτό αποδείχθηκε κάτι παραπάνω από αρκετό. Τι κι αν στο υπόλοιπο οι Σέλτικς ήταν σαφέστατα πιο ξύπνιοι; Δεν τους έβγαλε πουθενά. Η ομάδα του Σαν Αντόνιο έβαλε 46 πόντους στο τρίτο δωδεκάλεπτο, αγγίζοντας την κορυφαία επίδοσή της από το 1993 σε ένα δωδεκάλεπτο (!), και εντέλει επικράτησε με 120-111.

Ο ΛαΜάρκους Όλντριτζ πέτυχε 32 πόντους, ενώ σε σπουδαία βραδιά βρέθηκαν οι Ντέρικ Γουάιτ (22 πόντοι), Ντάβις Μπέρτανς (17 πόντοι) και Μπριν Φορμπς (15 πόντοι), φτάνοντας έτσι τις 11 νίκες στους τελευταίους 13 αγώνες.

Η ομάδα του Γκρεγκ Πόποβιτς έκανε ένα τρομερό τρίλεπτο από το 29′ έως το 32′ (18-2) και από εκείνο το σημείο και έπειτα δεν έπεσε κάτω από τους οκτώ πόντους. Ο Τζέιλεν Μπράουν (30 πόντοι) ξεχώρισε από την ομάδα της Βοστώνης, που μάλιστα είδε και τον Ίρβινγκ να τραυματίζεται στο αριστερό μάτι.

ΣΑΝ ΑΝΤΟΝΙΟ ΣΠΕΡΣ: Ολντριτζ 32 (13/23 σουτ, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Περτλ 2, Γουάιτ 22 (8/9 σουτ), ΝτεΡόζαν 13 (7 ριμπάουντ, 10 ασίστ), Φορμπς 15, Μπέρτανς 17 (5/8 τρίποντα), Κάνινγκχαμ, Γκασόλ, Μιλς 11, Μπελινέλι 8.

ΜΠΟΣΤΟΝ ΣΕΛΤΙΚΣ: Μόρις 18, Τέιταμ 12 (11 ριμπάουντ), Χόρφορντ 9, Ιρβινγκ 16 (8 ασίστ), Σμαρτ 7, Γιαμπουσέλ, Τάις 4, Χέιγουορντ 0/6 σουτ, Ροζίερ 15 (4/6 τρίποντα, 5 ασίστ), Μπράουν 30 (10/15 σουτ).

Χιούστον Ρόκετς – Μέμφις Γκρίζλις 113-101

Ένας εκπληκτικός Τζέιμς Χάρντεν έκανε κυριαρχική εμφάνιση στο παρκέ του Toyota Center, σημειώνοντας το τέταρτο φετινό τριπλ-νταμπλ και οδηγώντας το Χιούστον στην άνετη νίκη επί του Μέμφις με 113-101.

Ο Χάρντεν πέτυχε τουλάχιστον 40 πόντους για 4ο σερί παιχνίδι και ταυτόχρονα έκανε νέο ρεκόρ στο ΝΒΑ, έχοντας για 8ο συνεχόμενο ματς πάνω από 35 πόντους και 5 ασίστ! Κατά συνέπεια η ομάδα του Χιούστον έφτασε τις 5 διαδοχικές νίκες και τις 10 στα τελευταία 11 παιχνίδια.

Το 13-0 κατά την πρώτη περίοδο ήταν αρκετό για να της δώσει μαξιλαράκι ασφαλείας, κλείνοντας μάλιστα το ημίχρονο με διαφορά 23 πόντων. Το καλύτερο που μπόρεσε να κάνει το Μέμφις ήταν να μειώσει στους εννέα πόντους σχεδόν ενάμιση λεπτό πριν τη λήξη. Κορυφαίοι των φιλοξενούμενων, πάντως, ήταν οι Κάιλ Άντερσον (20 πόντοι) και Μάικ Κόνλι (19 πόντοι).

ΧΙΟΥΣΤΟΝ ΡΟΚΕΤΣ: Τάκερ 4 (7 ριμπάουντ), Χάουζ 16 (4/6 τρίποντα), Καπέλα 19 (7/9 σουτ, 13 ριμπάουντ), Χάρντεν 43 (21/27 βολές, 8/19 σουτ, 10 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 9 λάθη), Ρίβερς 12, Κλαρκ, Νενέ, Νάιτ 1, Γκριν 18 (6/11 τρίποντα).

ΜΕΜΦΙΣ ΓΚΡΙΖΛΙΣ: Τζάκσον 4, Αντερσον 20 (9/13 σουτ), Γκασόλ 14 (12 ριμπάουντ), Κόνλι 19 (6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Τεμπλ 10, Γκριν 17 (5/6 σουτ), Κάσπι 8, Νοά 2, Κάρτερ, Μακ 4, Σέλντεν, Μπρουκς Ντ. 3, Μπρουκς Μ.

Σάρλοτ Χόρνετς – Ορλάντο Μάτζικ 125 – 100

Οι Χόρνετς δημιούργησαν από το πρώτο δωδεκάλεπτο μία διψήφια διαφορά πόντων και νίκησαν με χαρακτηριστική ευκολία το Ορλάντο. Η Σάρλοτ σούταρε με ποσοστό 49,4%, είχε 29 ασίστ, υπέπεσε σε μόνο 8 λάθη και είχε σε εξαιρετικό βράδυ τους Κέμπα Γουόκερ (25 πόντοι, 7 ασίστ) και Μαλίκ Μονκ (21 πόντοι).

Το Ορλάντο στάθηκε καλά για ένα διάστημα στα μέσα του αγώνα και πλησίασε μέχρι τους δύο πόντους (65-67) στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, ωστόσο εν συνεχεία οδηγήθηκε σε κατάρρευση και συντριβή, με το σκορ να φτάνει στο 116-81 στο 42’. Ο Άαρον Γκόρντον (14 πόντοι) ήταν ο πρώτος σκόρερ του Ορλάντο, που αγωνίστηκε χωρίς τον Ντι Τζέι Όγκαστιν.

ΣΑΡΛΟΤ ΧΟΡΝΕΤΣ: Γουίλιαμς 10, Μπατούμ 7, Ζέλερ 14, Γουόκερ 24 (10/16 σουτ, 7 ασίστ), Λαμπ 9, Καμίνσκι 6, Μπρίτζες 6, Κιντ-Γκίλκριστ 5, Ερνανγκόμεθ 10 (8 ριμπάουντ), Μπιγιόμπο 2, Γκρέιαμ 10, Πάρκερ 1, Μονκ 21 (7/14 σουτ).

ΟΡΛΑΝΤΟ ΜΑΤΖΙΚ: Γκόρντον 14 (8 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Άιζακ 11, Βούτσεβιτς 12, Γκραντ 9, Φουρνιέ 9, Μάρτιν 4, Τζέφερσον 2, Ιβούντου 9, Μπάμπα 5 (12 ριμπάουντ), Μπιρτς 4, Κοπέιν 5, Μπρίσκο 6, Ρος 10.

Νιου Όρλεανς Πέλικανς – Μινεσότα Τιμπεργουλβς 123-114

Ο Άντονι Ντέιβις απουσίαζε, όμως οι Πέλικανς έδειξαν πως μπορούν κι αλλιώς. Βρήκαν τον τρόπο να φτάσουν στη νίκη επί της Μινεσότα με 123-114, με τον Τζούλιους Ραντλ των 33 πόντων και των 11 ριμπάουντ να τους οδηγεί και τον Τζρου Χόλιντεϊ να ακολουθεί με 26 πόντους και 9 ασίστ. Η Νέα Ορλεάνη ξέφυγε με διαφορά 15 πόντων στο 25’ (66-51) και βρήκε αντίδραση στη μετέπειτα αντεπίθεση της Μινεσότα, που πήρε το τελευταίο δωδεκάλεπτο με 38-25.

Όσο για τη Μινεσότα, ξεχώρισαν οι Καρλ-Άντονι Τάουνς (28 πόντοι, 17 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 5 τάπες), Ταζ Γκίμπσον (17 πόντοι, 6/6 σουτ) και Τάιους Τζόουνς (15 πόντοι, 13 ασίστ), τη στιγμή που επέστρεψε στα παρκέ μετά από έξι εβδομάδες ο Έλφριντ Πέιτον.

ΝΙΟΥ ΟΡΛΕΑΝΣ ΠΕΛΙΚΑΝΣ: Ραντλ 33 (13/23 σουτ, 11 ριμπάουντ), Όκαφορ 7 (7 ριμπάουντ), Πέιτον 9 (6 ασίστ), Χόλιντεϊ 26 (8/17 σουτ, 8/8 βολές, 9 ασίστ), Μουρ 17 (3/4 τρίποντα), Ντιάλο 1 (9 ριμπάουντ), Μίλερ 21 (5/8 τρίποντα), Χιλ 4, Φρέιζιερ 5.

ΜΙΝΕΣΟΤΑ ΤΙΜΠΕΡΓΟΥΛΒΣ: Γκίμπσον 17 (6/6 δίποντα, 5/6 βολές), Κόβινγκτον 16 (5 κλεψίματα), Γουίγκινς 20 (8/21 σουτ), Τάουνς 28 (10/23 σουτ, 17 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 5 τάπες), Τζόουνς 15 (13 ασίστ), Σάριτς 2, Τζενγκ 10, Μπέιλες, Οκότζιε 6.