«Άλωσαν» το Ντάλας οι Λέικερς, εύκολα Κίνγκς και Πέλικανς (vids)

Οι Λέικερς πέρασαν από το Ντάλας με 107-97 και έδειξαν ότι μπορούν και χωρίς τον ΛεΜπρόν, με άνετες νίκες συνέχισαν Κινγκς και Πέλικανς.

Ο ΛεΜπρόν Τζέιμς δεν αγωνίστηκε και πάλι, ωστόσο οι Λέικερς μετά από τρεις διαδοχικές ήττες τα κατάφεραν κόντρα στους Μάβερικς και επικράτησαν με 107-97.

Το ματς έδειχνε να «γέρνει» προς την πλευρά των γηπεδούχων στο πρώτο ημίχρονο, αφού είχαν σταθερά ένα προβάδισμα άνω των δέκα πόντων, στην τρίτη περίοδο όμως οι Λέικερς μπήκαν δυνατά και με ένα επιμέρους 32-13 έφεραν τούμπα το ματς, παίρνοντας τη νίκη. Έτσι ανέβηκαν στο 22-19 ενώ οι Μάβερικς έπεσαν στο 18-22.

Πρώτος σκόρερ για τους Λέικερς ήταν ο Ίνγκραμ με 29 πόντους ενώ ο Μπολ είχε.

Από την άλλη για τους Μάβερικς ο Ντόντσιτς ήταν ο κορυφαίος με 27 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Τα δωδεκάλεπτα: 33-25, 67-54, 80-86, 97-107

Κινγκς – Μάτζικ 111-95

Oι Κινγκς νίκησαν στο Σακραμέντο με 111-95 τους Μάτζικ και έφτασαν στο 20-20 ενώ οι ηττημένοι έπεσαν στο 17-23.

Για τους νικητές 20 είχε ο Φοξ, ο Κόλεϊ-Στάιν μέτρησε 11 με 11 ριμπάουντ και 15 πρόσθεσε ο Μπογκντάνοβιτς. Ο Κουφός είχε 4 πόντους, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 μπλοκ.

Στον αντίποδα 20 μέτρησε ο Ρος και 18 πόντους με 13 ριμπάουντ ο Βούτσεβιτς.

Πέλικανς –  Γκρίζλις 114-95

Οι Γκρίζλις δεν δυσκόλεψαν και ιδιαίτερα τους Πέλικανς οι οποίοι είχαν εύκολο βράδυ φτάνοντας σε μία εύκολη νίκη με 114-95.

Ο Άντονι Ντέιβις με 36 πόντους και 13 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος της ομάδας του, με τον Τζάκσον να ακολουθεί με 17 πόντους και τον Ραντλ να προσθέτει 15 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Για τους Γκρίζλις, ο Κόνλεϊ είχε 22 πόντους και 10 ασίστ και ο ΤζαΜάικαλ Γκριν 16 πόντους.