Επίδειξη δύναμης των Γούοριορς κόντρα στους Μπουλς, εύκολη νίκη και για τους Μπλέιζερς (vids)

Χωρίς να συναντήσει κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα οι Γουόριορς επικράτησαν των Μπουλς με 146-109. Εύκολη νίκη και για τους Μπλέιζερς που επικράτησαν των Χόρνεντς με 127-96.

Επίδειξη δύναμης έκαναν οι Γουόριορς καθώς επικράτησαν των Μπουλς με 146-109. Το Γκόλντεν Στέιτ μπήκε με το πόδι στο γκάζι από την αρχή στο παρκέ, ξεφεύγοντας με 31-8 στο 9ο λεπτό του αγώνα, ενώ έκλεισε την πρώτη περίοδο προηγούμενο με με 43-17 χάρη σε buzzer-beater του Γιόνας Γερέμπκο από το κέντρο.

Από εκεί και πέρα τα ηνία της αναμέτρησης τα είχαν οι πρωταθλητές και χωρίς να αντιμετωπίσουν κανένα ιδιαίτερο πρόβλημα σε κανένα σημείο του παιχνιδιού έφτασαν σε ακόμη μια νίκη.

Ο Κλέι Τόμπσον με 30 πόντους και 7/11 τρίποντα ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Στέφεν Κάρι να προσθέτει 28 πόντους και 8 ασίστ και τον Κέβιν Ντουράντ 22 πόντους, ενώ για τους Μπουλς ο Ζακ ΛαΒίν είχε 29 πόντους και ο Μπόμπι Πόρτις 16 πόντους, με τον Αντόνιο Μπλέικνι να προσθέτει 12 πόντους.

Μπλέιζερς – Χόρνετς 127-96

Παρόμοια εξέλιξη είχε και το ματς ανάμεσα σε Μπλέιζερς και Χόρνεντς, με τους γηπεδούχους να δείχνουν από νωρίς τις προθέσεις ξεφεύγοντας με 37-27 στο πρώτο δωδεκάλεπτο και 70-49 στο δεύτερο δωδεκάλεπτο. Μάλιστα, στο δεύτερο ημίχρονο δεν άφησαν το πόδι από το γκάζι και εκτόξευσαν την διαφορά στους 33 πόντους (101-68), πριν κατεβάσουν ταχύτητα στην τέταρτη περίοδο.

Ο Σι Τζέι ΜακΚόλουμ με 30 πόντους ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Ντάμιαν Λίλαρντ να προσθέτει 20 πόντους, τον Έβαν Τέρνερ 15 πόντους και τον Γιουσούφ Νούρκιτς 11 πόντους, 11 ριμπάουντ, 8 ασίστ και 6 κοψίματα.

Για τους Χόρνετς, ο Κέμπα Γουόκερ είχε 18 πόντους (αλλά με 5/19 σουτ) και ο Τζέρεμι Λαμπ 15 πόντους.