Μπακς – Πίστονς 120 – 99

Οι Μπακς καθάρισαν τους Πίστονς και στο δεύτερο παιχνίδι με 120-99, κι έκαναν το 2-0 στη σειρά, με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να πραγματοποιεί σπουδαία εμφάνιση.

O Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν για άλλη μια φορά απολαυστικός (26 πόντους και 12 ριμπάουντ) κόντρα στους Πίστονς και οι Μπακς επικράτησαν με 120-99, κάνοντας το 2-0 στη σειρά.

Στο δεύτερο παιχνίδι τα ελάφια δυσκολεύτηκαν πολύ περισσότερο από την ομάδα του Ντιτρόιτ που αγωνίστηκε και πάλι χωρίς τον Μπλέικ Γκρίφιν. Παρόλα αυτά και πάλι η διαφορά δυναμικότητας ήταν μεγάλη, με την παρέα του Αντετοκούνμπο να επικρατεί και να είναι αγκαλιά με την πρόκριση στην επόμενη φάση των Playoffs του ΝΒΑ, καθώς χρειάζεται δύο νίκες.

Οι Μπακς δεν ήταν καλοί στο πρώτο μέρος παρά το καλό αρχικό ξεκίνημα, όπου του βρήκε μπροστά με 11 η πρώτη περίοδος. Στο δεύτερο δωδεκάλεπτο οι Πίστονς μείωσαν, ενώ στο τέλος του ημιχρόνου ήταν μπροστά με έναν (58-59). Στο δεύτερο ημίχρονο όμως όλα πήραν τον δρόμο τους με την παρέα του Γιάννη να ανεβάζει ρυθμό και ουσιαστικά να τελειώνει το ματς στο τρίτο δωδεκάλεπτο όπου και προηγούνταν με 17 (93-76). Στην τέταρτη περίοδο απλά διατήρησε το προβάδισμα, ο Μπούντενχόλζερ έκανε σωστή διαχείριση και έφτασε άνετα στη νίκη.

Ο Greek Freak ήταν αυτός που οδήγησε την ομάδα του στη νίκη, καθώς τελείωσε το ματς με 26 πόντους από 10/15 δίποντα, 1/3 τρίποντα και 3/5 βολές, μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ και έκανε δύο κοψίματα σε 29:41. Από κοντά ήταν και ο Έρικ Μπλέντσο με  27 πόντους από 8/11 δίποντα, 3/8 τρίποντα και 2/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 μπλοκ.

Μπακς (Μπουντενχόλζερ): Μίντλετον 24 (5 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Αντετοκούνμπο 26 (10/15 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3/5 βολές, 12 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 μπλοκ), Λόπεζ 8 (1), Μπράουν 8 (1), Μπλέντσο 27 (11/19 σουτ, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα), Κόνακτον 18 (2 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα), Ιλιασόβα 3 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Χιλ 4, Μίροτιτς 2

Πίστονς (Κέισι): Κενάρντ 19 (4/5 τρίποντα), Μέικερ 6 (2/9 σουτ), Ντράμοντ 18 (16 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 μπλοκ), Έλινγκτον 8 (2), Τζάκσον 18 (1 τρίποντο, 7 ασίστ), Γκάλογουεϊ 9 (3), Ρόμπινσον 9 (1), Σμιθ 7 (6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μπράουν 5 (1)