Νάγκετς – Σπερς 90-86

Οι Νάγκετς επικράτησαν των Σπερς με 90-86 και πήραν την πρόκριση στα ημιτελικά της Δύσης μετά το 2009. Τρομερή εμφάνιση από τον Νίκολα Γιόκιτς.

Οι Νάγκετς είδαν μία διαφορά 17 πόντων να πέφτει μέχρι τους δύο στο τελευταίο λεπτό, αλλά νίκησαν τους Σπερς 90-86 και προκρίθηκαν στον 2ο γύρο των playoffs, όπου τους περιμένουν οι Μπλέιζερς.

Ο Νίκολα Γιόκιτς (21 πόντοι, 15 ριμπάουντ, 10 ασίστ) έκανε άλλο ένα τριπλ-νταμπλ και ήταν μαζί με τον καθοριστικό Τζαμάλ Μάρεϊ (23 πόντοι, τους 16 στο δεύτερο ημίχρονο) οι ηγέτες των Νάγκετς, οι οποίοι κατόρθωσαν να πάρουν τη νίκη παρότι σούταραν με 39,8% και είχαν 2/20 τρίποντα.

Οι γηπεδούχοι κέρδισαν πάντως τις μάχες των ριμπάουντ (53-45) και κράτησαν ακόμα πιο χαμηλά τα ποσοστά των αντιπάλων τους, στο 36,5%. Το Ντένβερ έφτασε να προηγείται με διαφορά 17 πόντων, όμως οι Σπερς επέστρεψαν με τον Ντε Ρόζαν να ξυπνάει στο δεύτερο μέρος, όμως δεν κατάφεραν να νικήσουν και αποκλείστηκαν.

Στην τελευταία φάση οι Σπερς επέλεξαν να μην κάνουν φάουλ με 4 δεύτερα να μένουν και το ματς έληξε 90-86. Για τους Σπερς ο Ντε Ρόζαν είχε 19 πόντους και ο Όλντριτζ 16.