Μπλέιζερς – Γουόριορς 99-110

Με τους Κάρι και Γκριν σε εκπληκτική κατάσταση οι Γουόριορς αν και στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς ήταν πίσω στο σκορ, επικράτησαν με 110-99 των Μπλέιζερς στο Πόρτλαντ και έκαναν το 3-0 στους τελικούς της Δύσης.

Για ένα ημίχρονο οι Μπλέιζερς ήταν τα αφεντικά στο Game 3 κόντρα στους Γουόριορς όμως στο δεύτερο ημίχρονο οι πρωταθλητές έκοψαν τα… αστεία, επέστρεψαν από το -18, παίρνοντας τη νίκη με 110-99 και πλέον απέχουν μία νίκη από τους τελικούς του NBA (3-0).

To 60-42 προς το τέλος της δεύτερης περιόδου ήταν η κορυφαία διαφορά υπέρ των γηπεδούχων που έκλεισαν το ημίχρονο στο 66-53. Από τα μισά του τρίτου δωδεκαλέπτου όμως οι Γουόριορς άρχισαν να ροκανίζουν τη διαφορά με μπροστάρη τον Κάρι κι όταν δύο λεπτά πριν το τέλος προηγήθηκαν για πρώτη φορά στο ματς (77-76), δεν άφησαν ξανά το προβάδισμα.

Από κει και πέρα η διαφορά όλο και μεγάλωνε με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν εύκολα στο τέλος στη νίκη και πλέον θέλουν ακόμη μία για να βρεθούν στους τελικούς του NBA.

Πρώτος σκόρερ και κορυφαίος για τους Γουόριορς ήταν φυσικά ο Κάρι με 36 πόντους ενώ ο Γκριν ήταν σε μεγάλη βραδιά έχοντας 20 πόντους, 13 ριμπάουντ και 12 ασίστ. Ο Τόμπσον ήταν επίσης πολύ καλός και είχε 19 πόντους.

Για τους ηττημένους ο ΜακΚόλουμ είχε 23 πόντους, ο Λίλαρντ 19 και ο Λέοναρντ 16 αλλά δεν ήταν αρκετοί.

Τα δωδεκάλεπτα: 29-27, 66-53, 79-82, 99-110.