Νικς – Σέλτικς 95-118

Οι Σέλτικς πέρασαν άνετα από τη Νέα Υόρκη επικρατώντας των Νικς με 118-95, με τον Κέμπα Γουόκερ να κάνει μεγάλη εμφάνιση.

Οι Σέλτικς πέτυχαν την πρώτη τους νίκη τη φετινή σεζόν και μάλιστα με εμφατικό τρόπο επί των Νικς με 118-95 κι αφού τα βρήκαν σκούρα για ένα ημίχρονο.

Οι Κέλτες στο δεύτερο μέρος μπήκαν για να καθαρίσουν το παιχνίδι και με τον Κέμπα Γουόκερ σε τρομερή κατάσταση, διέλυσαν τους Νικς με επιμέρους σκορ 72-44, με τη Νέα Υόρκη να αποδεικνύει ότι και τη φετινή σεζόν θα έχει ρόλο κομπάρσου στο ΝΒΑ.

Ο Κέμπα Γουόκερ με 32 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των Σέλτικς, με τον Τζέιλεν Μπράουν να προσθέτει 19 πόντους και τον Τζέισον Τάιτουμ 15 πόντους, αλλά με 5/17 σουτ.

Για τους Νικς, ο Αρ Τζέι Μπάρετ είχε 26 πόντους και ο Μίτσελ Ρόμπινσον 17 πόντους, όντες οι μοναδικοί που επιβίωσαν από την πολύ κακή εμφάνιση των γηπεδούχων στο δεύτερο ημίχρονο.