Λος Άντζελες Λέικερς – Σάρλοτ Χόρνετς 120-101

Οι Λέικερς με τους ΛεΜπρον και Ντέιβις σε καλή βραδιά αλλά και την υπόλοιπη ομάδα να… συμμετέχει, επικράτησαν άνετα με 120-101 των Σάρλοτ Χόρνετς.

Οι Λος Άντζελες Λέικερς, υποδέχτηκαν στο Staples Center τους Σάρλοτ Χόρνετς. Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν πολύ καλά την αναμέτρηση και συνέχισαν μέχρι το ημίχρονο να είναι άκρως ανταγωνιστικοί.

Το προβάδισμα άλλαξε χέρια αρκετές φορές στο διάστημα αυτό, με τους γηπεδούχους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με βραχεία κεφαλή (63-62).

Στο δεύτερο μέρος όμως οι Λιμνάνθρωποι… σοβαρεύτηκαν και η διαφορά άρχισε να ανοίγει. Όχι μόνο δεν έχασαν ποτέ το προβάδισμα, αλλά έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο +7 (87-80).

Πλην των δύο αστέρων, ο κόουτς Βόγκελ είδε άλλους τέσσερις παίκτες να δίνουν λύσεις στο σκοράρισμα έχοντας διψήφιο νούμερο πόντων, με το τέταρτο δωδεκάλεπτο να γίνεται διαδικαστικού χαρακτήρα και τη διαφορά να σταματά στο +19 (120-101), για τη δεύτερη νίκη των Λέικερς σε τρεις αναμετρήσεις.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Ντέιβις (29π/14 ριμπ), Τζέιμς (20π/12 ασίστ) και Χάουαρντ (16π/10 ριμπ), ενώ σημαντικό ρόλο έπαιξαν και οι Κουκ (12π/8 ασίστ) και Κάλντγουελ-Πόουπ και ΜακΓκι που προσέθεσαν από 10 πόντους.

Για τους ηττημένους πέραν της τριπλέτας των Μπρίτζες (23π), Ροζίερ (19π) και Ζέλερ (19π/14 ριμπ), δεν υπήρχε βοήθεια με την εικόνα να δικαιολογεί το αποτέλεσμα.

Τα δωδεκάλεπτα: 30-28, 63-62, 87-80, 120-101