Με σούπερ Λέοναρντ οι Κλίπερς, νίκες για Πέλικανς και Χιτ (vids)

Ο εκπληκτικός Κουάι Λέοναρντ οδήγησε στη νίκη με 103-97 τους Κλίπερς επί των Σπερς οι οποίοι έχασαν για πρώτη φορά φέτος ενώ νικηφόρα συνέχισαν οι Χιτ με 106-97 μέσα στους Χοκς και οι Πέλικανς που νίκησαν με 122-107 τους Νάγκετς.

Οι Σπερς πήγαν αήττητοι στο Λος Άντζελες αλλά η φιλοξενία των Κλίπερς δεν ήταν και η… ιδανική. Με τον Κουάι Λέοναρντ σε εκπληκτική βραδιά οι γηπεδούχοι νίκησαν με 103-97 και υποχρέωσαν στην πρώτη τους ήττα τους φιλοξενούμενους που έπεσαν στο 3-1. Στο 4-2 πλέον οι Κλίπερς.

Ο Λέοναρντ έμεινε 34 λεπτά στο παρκέ και κατάφερε να πετύχει 38 πόντους με 15/32 σουτ, 6/6 βολές, 12 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα ενώ ο Μοντέζλ Χάρελ ακολούθησε με 24 πόντους.

Από την άλλη για τους Σπερς, ο ΝτεΡόζαν είχε 29 πόντους και ο Γουάιτ 20 αλλά δεν ήταν αρκετοί για να αποφύγει η ομάδα τους την πρώτη ήττα.

Τα δωδεκάλεπτα: 23-24, 50-48, 80-75, 103-97

Πέλικανς – Νάγκετς 122-107

Οι Πέλικανς δεν είχαν πρόβλημα κόντρα στους Νάγκετς επικρατώντας σχετικά εύκολα με 122-107 χάρη στην εξαιρετική τους απόδοση κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο Οκαφόρ με 26 πόντους ήταν ο κορυφαίος για τους νικητές, ο Ινγκράμ είχε 25 ενώ σημαντική ήταν και η συμβολή των Τζάκσον και Χόλιντεϊ που είχαν 21 και 19 πόντους αντίστοιχα.

Για τους ηττημένους, ο Πόρτερ είχε 15 πόντους, 14 οι Γκραντ και Μάρει ενώ 13 είχε ο Γιόκιτς.

Τα δωδεκάλεπτα: 32-30, 56-52, 86-75, 122-107

Χοκς – Χιτ 97-106

Σημαντικό διπλό πέτυχαν οι Χιτ που έφυγαν με τη νίκη 106-97 από την έδρα των Χοκς τους οποίους νίκησαν για δεύτερη φορά μάλιστα μέσα σε τρεις μέρες.

Ο Ναν ήταν ο κορυφαίος για τους Χιτ καθώς είχε 28 πόντους και ακολούθησαν ο Χίροου με 17 και Λέοναρντ με 16 πόντους.

Για τους Χοκς, ξεχώρισε ο Πάρκερ με 23 πόντους αλλά δεν έφτανε.

Τα δωδεκάλεπτα: 26-30, 46-52, 75-85, 97-106