«Βασιλιάδες» οι Λέικερς στο Σαν Αντόνιο, μεγάλες νίκες για Χιτ και Μάβερικς (vids)

Ο Λεμπρόν Τζέιμς πέτυχε ακόμη ένα triple double και οι Λέικερς επικράτησαν των Σπερς στο Σαν Αντόνιο με 103-96 ενώ σαρωτικοί ήταν οι Χιτ κόντρα στους Ρόκετς (129-120) και οι Μάβερικς στο Κλίβελαντ (131-111). Αναλυτικά όλα τα αποτελέσματα.

Με ένα ΛεΜπρόν να κάνει τα πάντα στο παρκέ οι Λέικερς πήραν σπουδαία νίκη στο Σαν Αντόνιο επί των Σπερς με 103-96 και ανέβηκαν στο 5-1 ενώ οι αντίπαλοί τους υποχώρησαν στο 4-2.

Το ματς ήταν ντέρμπι από την αρχή μέχρι και λίγα λεπτά πριν το τέλος όταν το σκορ ήταν ισόπαλο 90-90 αλλά με ένα επιμέρους 10-2 οι Λέικερς κατάφεραν να φτάσουν στη νίκη.

Ο ΛεΜπρόν πέτυχε για δεύτερη σερί φορά triple double με 21 πόντους, 11 ριμπάουντ και 13 ασίστ ενώ πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Άντονι Ντέιβις με 25 πόντους.

Για τους Σπερς ο Μάρεϊ ήταν ο πρώτος σκόρερ με 18 πόντους και τον ακολούθησε με 16 ο Γκέι.

Τα δωδεκάλεπτα: 25-26, 43-56, 72-77, 96-103

Χιτ – Ρόκετς 129-100

Σαρωτικοί ήταν οι Χιτ κόντρα στους Ρόκετς καθώς με μια επιβλητική εμφάνιση επικράτησαν με 129-100 χωρίς να αφήσουν κανένα περιθώριο στους αντιπάλους τους. Χαρακτηριστικό είναι ότι το ματς τελείωσε ουσιαστικά στην πρώτη περίοδο όταν η ομάδα του Μαϊάμι προηγήθηκε με 46-14 και από κει πέρα έκανε απλά συντήρηση του προβαδίσματός της.  Στο 5-1 πλέον οι Χιτ, στο 3-3 οι Ρόκετς.

Ο Ρόμπινσον με 23 ήταν πρώτος σκόρερ για τους Χιτ με τον Λέοναρντ να έχει 21 και τον Μπάτλερ 18.

Για τους Ρόκετς ο Χάρντεν είχε 29 πόντους και ο Κλέμονς 16 αλλά δεν έφταναν ούτε καν για να είναι η ομάδα τους ανταγωνιστική.

Τα δωδεκάλεπτα: 46-14, 71-46, 99-71, 129-100

Καβαλίερς – Μάβερικς 111-131

Εντυπωσιακοί ήταν οι Μάβερικς στο Κλίβελαντ και πήραν μεγάλη νίκη με 131-111 «καθαρίζοντας» το ματς στην τελευταία περίοδο. Στο 4-2 οι Μάβερικς, στο 2-4 οι Καβαλίερς.

Ο Λούκα Ντόντσιτς ήταν σε μεγάλη βραδιά πετυχαίνοντας 29 πόντους με 15 ασίστ και 14 ριμπάουντ ενώ ο Πορζίνγκις είχε 18.

Για τους Καβς ο Λοβ είχε 29 και ο Κλάρκσον 17 με πέντε τρίποντα.

Τα δωδεκάλεπτα: 28-31, 53-58, 86-90, 111-131