Κινγκς – Σπερς 99-108

Οι Σακραμέντο Κινγκς δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό των Σαν Αντόνιο Σπερς και ηττήθηκαν με 108-99, με τον Κώστα Κουφο να κινείται στα ρηχά.

Μια ακόμα ήττα υπέστησαν οι Κινγκς φέτος, αυτή τη φορά από τους Σπερς στο Σακραμέντο με 108-99.

Οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα της αναμέτρησης πήγαιναν μαζί στο σκορ, όμως στη δεύτερη περίοδο τα σπιρούνια ξέφυγαν με ένα επιμέρους σκορ 29-16 και πήγαν στα αποδυτήρια μπροστά με 62-49.

Στο δεύτερο μέρος οι Κινγκς προσπάθησαν να αντιδράσουν, μείωσαν στο σκορ αρκετά, όμως στο τέλος του ματς το Σαν Αντόνιο ήταν πιο εύστοχο και πιο ψύχραιμο και ουσιαστικά δεν απειλήθηκε ποτέ.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Όλντριτζ με 29 πόντους κι οι Τζινόμπιλι και Μάρεϊ όπου έβαλαν από 16 και 13 αντίστοιχα. Ο Γκασόλ πέτυχε triple double με 14 πόντους, 10 ασίστ και 11 ριμπάουντ.

Για τους ηττημένους, ο Κώστας Κουφός σε 18 λεπτά είχε 4 πόντους, μάζεψε 4 ριμπάουντ και έδωσε μία ασίστ. Ο Γιώργος Παπαγιάννης δεν έπαιξε καθόλου, ενώ ο Κόλεϊ-Στέιν είχε 22 πόντους κι ο Χιλντ 24.