Μπακς – Νικς 132-88

Οι Μπακς δεν λυπήθηκαν καθόλου τους Νικς, τους διέλυσαν με 132-88 και παρέμειναν μόνοι πρώτοι στην Ανατολή. Εντυπωσιακός ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, διψήφιος ο Θανάσης.

Οι Μπακς βρίσκονται σε τρομερή κατάσταση και το απέδειξαν και απόψε, καθώς διέλυσαν τους Νικς με το εντυπωσιακό 132-88 στο Μιλγουόκι.

Η παρέα του Γιάννη Αντετοκούνμπο έκανε επίδειξη δύναμης κόντρα στην ομάδα της Νέας Υόρκης, την οποία δεν λυπήθηκε σε κανένα σημείο του ματς και καθάρισε τη νίκη από το πρώτο κιόλας μισό. Τα ελάφια έδειξαν την ανώτερότητα τους και συνέχισαν την πορεία πρωταθλητισμού, φτάνοντας αισίως στις 12 σερί νίκες και σε ρεκόρ 18-3.

Κορυφαίος στο ματς ήταν και πάλι ο Γιάνναρος, ο οποίος σημείωσε και πάλι double – double με 29 πόντους και 15 ριμπάουντ σε 22′ συμμετοχής, έχοντας 10/14 σουτ. Από εκεί και πέρα ο Θανάσης Αντετοκούνμπο ήταν κι αυτός πολύ καλός, αφού σε 12 λεπτά σκόραρε 10 πόντους με 4/6 σουτ, ενώ μοίρασε και 3 ασίστ.

Ο Μίντλεντον προσέθεσε άλλους 16 πόντους, ενώ 14 είχε ο Χιλ σε ένα παιχνίδι που έπαψε να έχει ενδιαφέρον από την τρίτη κιόλας περίοδο. Από την άλλη για τους Νικς 19 είχε ο Ραντλ και 15 πρόσθεσε ο Ντότσον. Η Νέα Υόρκη συνεχίζει να απογοητεύει και βρίσκεται στο 4-17, ψάχνοντας ακόμα να βρει την ταυτότητα στο παρκέ.

Τα δωδεκάλεπτα: 33-15, 72-45, 100-62, 132-88

Μπακς: Γ. Αντετοκούνμπο 29 (10//14 σουτ, 15 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 λάθη), Μίντλετον 16 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Ρ. Λόπεζ 4, Μπλέντσο 6 (7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μάθιους 6 (1), Γουίλσον 19 (8/9 σουτ, 5 ριμπάουντ), Ιλιασόβα 3 (7 ριμπάουντ), Θ. Αντετοκούνμπο 10 *4/6 σουτ, 3 ασίστ), Μπέντερ 3, Χιλ 14 (3), ΝτιΒιντσέντζο 11 (2), Κόναγκτον 5 (7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κόρβερ 6 (2).

Νικς: Γκίμπσον 7 (1), Ραντλ 19, Νοξ 5 , Μπάρετ 2, Σμιθ 4, Πόρτις 7 (1), Μπρατζέικις 6 (1), Ρόμπινσον 3, Άλεν 9 (3), Τρίερ 10 (2), Ντότσον 15 (2), Έλινγκτον.