Ράπτορς – Χιτ 110-121: Το Μαϊάμι έβαλε στοπ στο εντός έδρας αήττητο των πρωταθλητών

Με καταπληκτικό Μπάτλερ, οι Μαϊάμι Χιτ έγιναν η πρώτη ομάδα που κερδίζουν τους Τορόντο Ράπτορς στον Καναδά τη φετινή περίοδο.

Τέλος στο εντός έδρας αήττητο σερί των Τορόντο Ράπτορς ήρθαν να βάλουν οι Μαϊάμι Χιτ, οι οποίοι επικράτησαν των πρωταθλητών με 121-110 στην παράταση, με τον Μπάτλερ να κάνει μεγάλη εμφάνιση και να… καθαρίζει στον έξτρα χρόνο.

Ο αγώνας αρχικά φαινόταν πως θα ήταν μια εύκολη επικράτηση των Χιτ που είχαν συνεχώς τον έλεγχο και το προβάδισμα που πολλές φορές ξεπερνούσε και τους 10 πόντους. Στα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι έβγαλαν το γνωστό του μέταλλο και κατάφεραν να στείλουν το ματς στην παράταση.

Ο Πάουελ είχε δώσει στην κανονική διάρκεια σουτ νίκης στους γηπεδούχους (108-107), ωστόσο από το φάουλ του Γκασόλ στον Μπάτλερ, ο τελευταίος με 1/2 βολές έστειλε το ματς στην παράταση. Μολονότι δεν κατάφερε να το πάρει με τις βολές στο κανονικό παιχνίδι, το πέτυχε στον έξτρα χρόνο όπου με συνεχόμενους πόντους «καθάρισε» τη νίκη. Ο Μπάτλερ έκανε triple-double με 22 πόντους, 13 ριμπάουντ και 12 ασίστ, ενώ για τους νικητές 22 πόντους είχε και ο Ρόμπινσον.

Όσο για τους γηπεδούχους, ο Πάουελ ήταν πρώτος σκόρερ με 23 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Σιάκαμ είχε 15 πόντους και 12 ριμπάουντ.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-32, 53-58, 81-83, 108-108 (110-121)

ΡΑΠΤΟΡΣ: Σιάκαμ 15 (12 ριμπάουντ), Ανουνόμπι 6 Γκασόλ 14 (2), Λόουρι 12 (0/11 τρίποντα), ΒανΒλίτ 19 (3 τρίποντα), Ιμπάκα 13 (2), Χόλις-Τζέφερσον 6, Ντέιβις 2, Πάουελ 23 (4 τρίποντα, 8 ριμπάουντ).

ΧΙΤ: Λέοναρντ 8 (8 ριμπάουντ), Μπάτλερ 22 (2 τρίποντα, 13 ριμπάουντ, 12 ασίστ), Ρόμπινσον 22 (6), Αντεμπάγιο 18 (7 ριμπάουντ), Ναν 7 (3/16 σουτ, 6 ασίστ), Ολίνικ 16 (3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Τζόουνς 5, Γουίνσλοου 5 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ), Χίρο 6 (1)