Γκρίζλις – Μπακς 114-127

Απτόητοι οι Μπακς που δυσκολεύτηκαν στο Μέμφις αλλά μόλις πήρε μπρος ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, «καθάρισαν« το ματς κόντρα στους Γκρίζλις και πήραν τη νίκη με 127-114 φτάνοντας τις 17 σερί νίκες.

Το τρένο των Μπακς δεν έχει σταματημό και αυτή τη φορά πέρασε και από το Μέμφις. Οι Γκρίζλις ήταν ανταγωνιστικοί στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς ωστόσο όταν ο Γιάννης ανέβασε στροφές τους πήρε παραμάζωμα οδηγώντας τα «Ελάφια» στην 17η σερί νίκη τους, με 127-114. Στο 23-3 πλέον οι ασταμάτητοι Μπακς, στο 8-17 οι ηττημένοι.

Χαρακτηριστικό είναι ότι προς το τέλος του τρίτου δωδεκαλέπτου το Μέμφις προηγήθηκε με 93-83 αλλά κάπου εκεί το πήρε πάνω του ο Αντετοκούνμπο που με 17 πόντους στην τέταρτη περίοδο και επιμέρους σκορ 22-4 έφερε τούμπα το παιχνίδι.

Ο «Greek Freak» ήταν ο κορυφαίος των νικητών καθώς στα μόλις 27 λεπτά που αγωνίστηκε κατέγραψε 37 πόντους (10/13β., 9/16διπ., 2/7τρ.), 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ, κι 1 κλέψιμο. Τον ακολούθησε ο Μίντλετον με 26 και ο Μπλέντσο με 12 πόντους ενώ αγωνίστηκε και ο Θανάσης για ένα λεπτό.

Για τους Γκρίζλις ο Τζάκσον έκανε μεγάλο ματς με 40 πόντους έχοντας 8/14 τρίποντα αλλά δεν κατάφερε να δώσει τη νίκη στην ομάδα του.

Τα δωδεκάλεπτα: 29-35, 62-66, 95-92, 114-127