Τρομακτικός Γιάννης, «κατατρόπωσε» τους Πίστονς (vid)

Οι Μπακς νίκησαν εύκολα τους Πίστονς με 126-106, έχοντας και πάλι απόλυτο πρωταγωνιστή τον Γιάννη Αντετοκούνμπο.

Η διακοπή για το All Star Game φαίνεται πως δεν επηρέασε στο παραμικρό τους Μπακς, οι οποίοι επέστρεψαν στη δράση με εύκολη νίκη επί των Πίστονς με 126-106.

Τα ελάφια ήταν εξαιρετικά στο ματς και με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Γιάννη Αντετοκούνμπο, έφτασαν σε άνετη νίκη και φυσικά παρέμειναν στην κορυφή της Ανατολικής Περιφέρειας.

Ο Έλληνας σούπερ-σταρ πραγματοποίησε την πρώτη του εμφάνιση με τα «ελάφια» μετά τη γέννηση του πρώτου του παιδιού, η οποία συνδυάστηκε με double-double μέσα σε δέκα λεπτά (!) και εκπληκτική απόδοση.

Συγκεκριμένα, o Greek Freak είχε και πάλι ηγετική παρουσία, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 33 πόντους με 13/20 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 7/11 βολές, 16 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 κόψιμο σε 32 λεπτά συμμετοχής.

Ο Μίντλετον ακολούθησε σε απόδοση τον Γιάννη προσθέτοντας 28 πόντους, με τον Μπλέντσο να προσθέτει 19 πόντους και τον Λόπεζ 18 πόντους.

Για τους Πίστονς, ο  Γουντ είχε 18 πόντους και 11 ριμπάουντ, ο Μπράυν 16 πόντους, 10 ριμπάουντ και 7 ασίστ και ο Ρόουζ 12 πόντους (αλλά με 6/15 σουτ).

Τα δωδεκάλεπτα: 18-32, 41-70, 71-98, 106-126

Πίστονς: Μέικερ 11 (3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Σνελ 10 (1), Ντουμπούγια 8 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ρόουζ 12 (6/15 σουτ), Μίχαλιουκ 7 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Χένσον 6, Γουντ 18 (1 τρίποντο, 11 ριμπάουντ), Νάιτ, Μπον 6 (2), Γκάλογουεϊ 12 (2), Μπράουν 16 (1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ, 7 ασίστ)

Μπακς: Μπλέντσο 19 (2 τρίποντα, 6 ασίστ), Μάθιους 5 (1), Ιλιασόβα, Γουίλσον 2, Γουίλιαμς, Ρ. Λόπεζ 9 (1), Χιλ 4, Κόνατον, Μπράουν, ΝτιΒιντσέντζο 8 (1)