Εύκολα Κλίπερς και Σίξερς, «σόκαραν» τους Χιτ οι Καβαλίερς (vids)

Οι Λος Άντζελες Κλίπερς επικράτησαν των Μέμφις Γκρίζλις με σκορ 124-97, οι Σίξερς δεν δυσκολεύτηκαν (129-112) απέναντι στους Χοκς, ενώ οι Καβαλίερς σόκαραν τους Χιτ (125-119).

Στο Λος Άντζελες οι Κλίπερς δεν δυσκολεύτηκαν απέναντι στον Τζα Μοράντ και την παρέα του, επικρατώντας των Μέμφις Γκρίζλις με σκορ 124-97.

Οι παίκτες του Ντοκ Ρίβερς πήραν από την αρχή το προβάδισμα και δεν το έχασαν ποτέ φτάνοντας στην άνετη νίκη.

Κορυφαίος για τον σύλλογο της Καλιφόρνια ήταν ο Καουάι Λέοναρντ που σημείωσε 25 πόντους, έχοντας άξιο συμπαραστάτη τον Μοντρέζλ Χάρελ. Από την άλλη πλευρά ξεχώρισε ο Μοράντ με 16 πόντους, ενώ από κοντά ήταν και ο Ντιένγκ με τον Τζάκσον που είχαν από 14.

Οι Φιλαδέλφεια Σίξερς μπορεί να έχασαν στην τρίτη περίοδο το προβάδισμα που είχαν χτίσει, όμως με ένα σερί 38-20 στο τελευταίο δωδεκάλεπτο κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με σκορ 129-112 κόντρα στους Ατλάντα Χοκς.

Πρώτος σκόρερ για το σύνολο του Μπρετ Μπράουν ήταν ο τρομερός Τζοέλ Εμπίντ που είχε 49 πόντους και 14 ριμπάουντ, με τον Τομπάιας Χάρις να προσθέτει άλλους 25. Για τα «γεράκια» ο Τρέι Γιανγκ ήταν κορυφαίος με 28 πόντους και 10 ασίστ, ενώ πολύ καλοί ήταν και οι Χάντερ, Κόλινς που είχαν 22 και 21 αντίστοιχα.

Σε μία από τις εκπλήξεις της βραδιάς, οι Κλίβελαντ Καβαλίερς σόκαραν τους Μαϊάμι Χιτ και νίκησαν στην παράταση με σκορ 125-119.

Οι «ιππότες» επέστρεψαν από το -22 στην τέταρτη περίοδο, έστειλαν τον αγώνα στην παράταση και εκεί ολοκλήρωσαν τη μεγάλη τους ανατροπή παίρνοντας τη νίκη.

Ο Πόρτερ Τζούνιορ με 30 πόντους και ο Κέβιν Λοβ με 17 ήταν οι καλύτεροι για τους Καβς, ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισαν οι Ντράγκιτς και Αντεμπάγιο με 22, με τον Ναν να προσθέτει 21.

ΚΛΙΠΕΡΣ – ΓΚΡΙΖΛΙΣ 124-97

ΣΙΞΕΡΣ – ΧΟΚΣ 129-112

ΚΑΒΑΛΙΕΡΣ – ΧΙΤ 125-119