Γουόριορς – Ράπτορς 113-121

Ο Στέφεν Κάρι επέστρεψε στην αγωνιστική δράση, ωστόσο αυτό δεν ήταν αρκετό για τους Γουόριορς που ηττήθηκαν με σκορ 121-113 από τους Ράπτορς.

Η επιστροφή του Στέφεν Κάρι δεν έφτανε στους Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς που δεν τα κατάφεραν απέναντι στους Τορόντο Ράπτορς και ηττήθηκαν με σκορ 121-113 στο Σαν Φραντσίσκο.

Ο σταρ της ομάδας του Στιβ Κερ πάτησε παρκέ έπειτα από τέσσερις ολόκληρους μήνες λόγω τραυματισμού του στο χέρι και ολοκλήρωσε την αναμέτρηση έχοντας 23 πόντους (6/16 σουτ), 6 ριμπάουντ και 7 ασίστ, σε 27 λεπτά συμμετοχής.

Στα του αγώνα, οι Καναδοί έχτισαν μια καλή διαφορά στη δεύτερη περίοδο του ματς, χωρίς όμως να τη διατηρήσουν, μιας και οι πολεμιστές επέστρεψαν από το -14 (54-40) και προηγήθηκαν 85-83.

Στη συνέχεια η αναμέτρηση εξελίχθηκε σε ντέρμπι, με το σύνολο του Νικ Νερς να βγαίνει παίρνει το διπλό παρά τα δύσκολα που του έβαλαν οι Γουόριορς.

Τρομερός για τους Ράπτορς ήταν ο Νόρμαν Πάουελ που σημείωσε 37 πόντους κάνοντας ρεκόρ καριέρας, ενώ από κοντά ήταν και ο Κάιλ Λάουρι με 26. Για τους γηπεδούχους, πλην του Κάρι, καλοί ήταν οι Νταμιόν Λι με 23 και Άντριου Ουίγγινς με 21 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 27-32, 55-62, 88-89, 113-121

ΓΟΥΟΡΙΟΡΣ: Κρις 17 (12 ριμπάουντ), Τοσκάνο-Άντερσον 2 (5 ριμπάουντ), Κάρι 23 (6 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Λι 23 (5 ριμπάουντ), Γουίγκινς 21 (9 ριμπάουντ), Πασκάλ 16 (1 τρίποντο, 8 ασίστ), Μπέντερ 3 (5 ριμπάουντ), Πουλ, Μούλντερ 8

ΡΑΠΤΟΡΣ: Σιάκαμ 17 (5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ανουνόμπι 14, Ιμπάκα 13 (13 ριμπάουντ), Λάουρι 26 (5 ριμπάουντ, 10 ασίστ), Πάουελ 37, Μπουσέρ 2, Χόλις-Τζέφερσον, ΜακΚό, Τόμας 2, Ντέιβις 10