Ελλάδα – Μαυροβούνιο 85-60

Η Εθνική μας μπήκε με το δεξί στο Παγκόσμιο Κύπελλο διαλύοντας με 85-60 το Μαυροβούνιο βασισμένη στην εξαιρετική της άμυνα και στην πολυφωνία στην επίθεση παρότι ο Γιάννης αγωνίστηκε μόλις 16 λεπτά. Τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων και πρώτος σκόρερ ο Πρίντεζης με 16.

Ιδανικό ξεκίνημα στο Παγκόσμιο Κύπελλο για την Εθνική ομάδα που δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα κόντρα στο Μαυροβούνιο στην πρεμιέρα της στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Κίνας και επικράτησε με 85-60. Η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου κυριάρχησε από την αρχή στο «Gymnasium of Youth Olympic Games Sport Park» και δεν άφησε κανένα περιθώριο στην αντίπαλό της χάρη κυρίως στην εξαιρετική της άμυνα.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο (10π. 7ρ) μπορεί να αγωνίστηκε μόλις 16 λεπτά καθώς φορτώθηκε με τρία φάουλ από νωρίς αλλά δεν χρειαζόταν να παίξει και παραπάνω. Πρώτος σκόρερ για την Ελλάδα ήταν ο Γιώργος Πρίντεζης με 16 πόντους και ακολούθησαν Παπαγιάννης με 15 και 9 ριμπάουντ και Μπουρούσης με 12. Ο Βουτσεβιτς με 12 ξεχώρισε για το Μαυροβούνιο αλλά ήταν απελπιστικά μόνος του.

Το ματς

Μουδιασμένο ήταν το ξεκίνημα στο ματς και για τις δύο ομάδες που έμειναν χωρίς σκορ για κάτι παραπάνω από δύο λεπτά. Κάπου εκεί η Εθνική μας με μπροστάρη τον Γιάννη άρχισε να βρίσκει λύσεις στην επίθεση και προηγήθηκε με 5-2 στο 3’. Με την άμυνα να δίνει ρεσιτάλ και να πνίγει τους Μαυροβούνιους που έπαιζαν συνέχεια με τον Βούτσεβιτς, το σκορ άρχισε να μεγαλώνει και να φτάνει στο +11 περίπου δύο λεπτά πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Και μάλιστα χωρίς να έχει ευστοχήσει σε τρίποντο ακόμη η Εθνική. Η περίοδος έληξε τελικά με 17-9 για το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα που ήλεγχε απόλυτα το ματς.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το σκηνικό δεν άλλαξε, με την ομάδα του Θανάση Σκουρτούπουλου να πατάει γκάζι και επιθετικά βρίσκοντας λύσεις κι από το τρίποντο (δύο ο Πρίντεζης και ένα ο Μπουρούσης). Ο Γιάννης με τρομερό κάρφωμα στον αιφνιδιασμό έκανε το 21-9 στο 11’ και λίγο μετά ήρθε και το πρώτο τρίποντο από τον Πρίντεζη ανεβάζοντας τη διαφορά για πρώτη φορά στο +15 (26-11). Κάπου εκεί τη σκυτάλη πήρε ο Παπαγιάννης που με κάρφωμα και στη συνέχεια με νέο φόλοου κάρφωμα σε συνδυασμό και με το δεύτερο τρίποντο του Πρίντεζη, έφεραν το σκορ στο 33-13 για την Ελλάδα στο 16’. Ο Ιβάνοβιτς μείωσε με τρίποντο αλλά με σερί 9-0 στο φινάλε, το ημίχρονο έκλεισε με τη μεγαλύτερη διαφορά, το +26 που έκανε διαδικαστικό το δεύτερο μέρος.

Το Μαυροβούνιο ξεκίνησε πιο δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και με ένα 4-0 έριξε λίγο τη διαφορά αλλά με ένα δίποντο του Παπανικολάου κι ένα τρίποντο του Μπουρούση η Ελλάδα προηγήθηκε στο 22’ με +27 (47-20) για πρώτη φορά στο ματς. Με ένα 6-0 και μπροστάρηδες τους Βούτσεβιτς και Πόποβιτς το Μαυροβούνιο έριξε τη διαφορά στο 26’ στους 20 πόντους (51-31) για πρώτη φορά μετά από ώρα σε ένα σημείο που ο Γιάννης ήταν εκτός παρκέ κάτι που εκμεταλλεύτηκαν οι αντίπαλοι. Με επιμέρους 8-2 η Ελλάδα επανέφερε την… τάξη και προηγήθηκε με 59-33 στο 28’ και η περίοδος έκλεισε στο 63-38 και τον Παπαγιάννη που έκανε εξαιρετικό ματς να προσφέρει θέαμα με δύο ακόμη καρφώματα.

Τα πάντα είχαν κριθεί στην τελευταία περίοδο αλλά η Εθνική δεν κατέβασε ταχύτητα και με επιμέρους 7-2 προηγήθηκε με +30 (70-40) στο 32’ χάρη σε τρίποντο του Λαρεντζάκη. Ο Μπιέλιτσα με τρίποντο μείωσε σε 70-43 στο 34’ αλλά ο Θανάσης με το πρώτο του τρίποντο στο ματς, επανέφερε τη διαφορά στους 30 πόντους (73-43). Οι Μαυροβούνιο εκμεταλλευόμενοι τα επιθετικά ριμπάουντ και το φυσιολογικό χαλάρωμα από την Εθνική μάζεψαν κάπως τη διαφορά στο φινάλε με το ματς να τελειώνει στο 85-60.

Τα δεκάλεπτα: 17-9, 42-16, 63-38, 85-60

ΕΛΛΑΔΑ (Σκουρτόπουλος): Αντετοκούνμπο Γ. 10 (4/7 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 λάθη, 2 κλεψίματα, 1 τάπα σε 16’00»), Αντετοκούνμπο Θ. 8 (1), Μπουρούσης 12 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Καλάθης 5 (2/7 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 1/2 βολές, 7 ασίστ), Λαρεντζάκης 7 (1), Μάντζαρης 2 (5 ασίστ), Παπαγιάννης 15 (7/8 δίποντα, 1/1 βολή, 9 ριμπάουντ, 2 τάπες), Παπανικολάου 2, Παπαπέτρου 4, Πρίντεζης 16 (3/4 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 4/4 βολές), Σλούκας 4, Βασιλόπουλος.

ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ (Μίτροβιτς): Μπιέλιτσα 9 (1), Ντούμπλιεβιτς 5 (1/5 σουτ, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Ιβάνοβιτς 9 (1 τρίποντο, 3/10 σουτ, 5 ασίστ), Νίνταμ 5 (1/5 τρίποντα), Πόποβιτς Α., Πόποβιτς Π. 11 (1), Ράντοντσιτς, Ράντοβιτς 2, Σέχοβιτς Σουάντ 3 (1/4 τρίποντα), Σέχοβιτς Σεάντ 2, Τοντόροβιτς 2, Βούτσεβιτς 12 (6/14 σουτ).