Ιαπωνία – Τσεχία 76 – 89

Άνετη επικράτηση της Τσεχίας κόντρα στην Ιαπωνία χωρίς να κουραστεί ιδιαίτερα και πλέον πηγαίνει στο ματς «ζωής ή θανάτου» με τους Τούρκους για την πρόκριση στου «16». Κορυφαίοι για τους νικητές οι Μπόχατσικ και Σιλμπ με 22 πόντους ενώ από την Ιαπωνία ο Χατσιμούρα είχε 21 πόντους.

Η Τσεχία κυριάρχησε κόντρα στους Ιάπωνες, χωρίς να καταβάλει τεράστια προσπάθεια και έχοντας ρεκόρ αγώνων 1-1 θα παίξει το ματς «do or die» με την Τουρκία, για να προκριθεί στην επόμενη φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου, ενώ οι «Σαμουράι» θα αποχαιρετήσουν την διοργάνωση.

Οι Τσέχοι μπήκαν δυνατά και προηγήθηκαν με 7-2, ωστόσο οι Ασιάτες το πάλεψαν αρκετά και κατάφεραν να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο στην ισοπαλία (18-18). Η ποιότητα και το ταλέντο των Τσέχων κυριάρχησαν στην δεύτερη περίοδο και στο 17ο λεπτό ήταν ήδη μπροστά με δέκα πόντους (29-39). Οι Ιάπωνες δεν κατέθεσαν τα όπλα και κατάφεραν να μειώσουν σε 40-45 πριν οι ομάδες πάνε στα αποδυτήρια.

Το τρίτο δεκάλεπτο έδειξε πως εάν οι Τσέχοι σοβαρευτούν δεν θα έχουν πρόβλημα και έτσι και έγινε. Το προβάδισμα έφτασε  στους 13 (47-60) στο 26ο λεπτό, την ώρα που ο Χατσιμούρα (22π.) έμοιαζε μόνος του. Η Τσεχία δεν συνάντησε κανένα πρόβλημα στο τελευταίο δεκάλεπτο, διατήρησε την διαφορά άνω των 10 πόντων, προηγήθηκε με 15 (63-78) στο 36ο λεπτό και έφτασε εύκολα στο τελικό 76-89.

Δεκάλεπτα: 18-18, 40-45, 55-64, 76-89.